Historia komiksów

Czym są komiksy? Czy tylko obrazkową historią czy może kryją w sobie coś bardzo szczególnego? Co mają w sobie takiego że wielu z nas tak bardzo je kochało i na pewno będzie jeszcze długo kochać? Historie ich powstania możemy doszukiwać się w  starożytnym Egipcie, w którym to powstały pierwsze „komiksy”.Dotyczyły one historii życia ludzi oraz faraonów i ich bogów. Dalej komiksy zaczęły się rozwijać w średniowieczu. Te jednak były bardziej udoskonalone jak na tamte czasy. Dotyczyły one postaci bohaterskich, których czyny były sławione w postaci rysunków z podpisami. Dotyczyły też życia religijnego i świętych. Dalszy rozwój komiksów związany był z rozwojem prasy XIX w. Do codziennych gazet informujących ludzkość o polityce, życiu codziennym, kataklizmach itp. dołączano krótkie historyjki mające charakter humorystyczny. Owe historie wydawane były w odcinkach. Ze względu na wspomniany, humorystyczny charakter, powstała ich nazwa wzięta z języka angielskiego: comic. Wtedy to zaczęto budować lepszą formę przedstawiania komiksów.

Marvel

Pierwsze udoskonalone formy komiksów powstały w Stanach, gdzie ukształtowała się ich forma: krótka, zwarta budowa, posiadająca obrazki w formie paska wraz z tekstami pod rysunkami lub w dymkach. W krótkim czasie opanowały społeczeństwo ciesząc się ich dużą popularnością. Dlatego postanowiono stworzyć coś w rodzaju gazety składającej się tylko i wyłącznie z takich historyjek. Tak narodziły się komiksowe zeszyty, czyli Comic book. Jednym z największych wydawnictw komiksowych był, nieistniejący już, Marvel. Wydał on serie komiksów o bohaterach takich jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna czwórka, Blade oraz Grupa wojowników X-man. Wydawnictwo to zyskało sobie dużą popularność właśnie dzięki wyżej wymienionym komiksom i wątpię, czy znalazło by się dziecko nie kojarzące tych tytułów. W ostatni dzień wakacji 2009 roku Marvel został wykupiony przez Disney za ogromną wręcz sumę 4,5 mld dolarów.

Grupa X

X-man ( jedni z mojej długiej listy ulubieńców) jest to komiks o ludziach rodzącymi się z nadprzyrodzonymi zdolnościami (władanie pogodą, teleportacja, strzelanie laserami z oczu, latanie, szybkie bieganie i wiele innych), fikcyjni bohaterowie ratujący świat z wielu opresji. Niektórzy nie potrafią odnaleźć się w świecie, który nie jest dla nich przyjazny. Ludzie gardzą nimi tylko dlatego, że są inni od nich. Pozostawieni sami sobie, prześladowani i wyniszczani ukrywają się w kanałach oraz innych slumsach.  Rodzi się wtedy grupa X, którą powołał do życia Charles Francis Xavier znany jako profesor X. Jest to jedna z lepszych i kluczowych postaci. Chce on chronić ludzi przed złem oraz innymi mutantami za pomocą owej grupy. Jeden ze wspaniałych komiksów stworzonych w 1963 roku. Jego popularność była tak ogromna, że doczekała się swojej ekranizacji w 4. częściach i być może doczekamy się niedługo piątej. Pierwsze trzy dotyczyły walki grupy X z Magneto – człowiekiem usiłującym zniszczyć świat. Zagrali w niej znani aktorzy tacy jak Hugh Jackman (znany z filmów Van Helsing i Kod dostępu),  Ian Mckellen (tego aktora na pewno większość z was dobrze kojarzy, znamy go choćby jako Szarego pielgrzyma z L.o.t.r.), Patrick Stewart (kojarzony z dowódcą okrętu Star Trek) oraz Halle Berry. Kolejna część była poświęcona historii Wolverine’a – jednego z członków grupy X. Wciąż nie jest wiadomo, czy powstanie japoński sequel dotyczący pobytu Logan (znanego jako Wolverine) na Dalekim Wschodzie w Kraju kwKtnącej Wiśni. Sam aktor przyznał, że jest pisany scenariusz, ale jeszcze nie wiadomo kiedy zostanie on nakręcony. Na stronie Filmweb możemy się dowiedzieć że szykuje się jeszcze jeden nowy film opowiadający historie grupy mutantów. Jest to mianowicie X-man First Class opowiadający wczesne historie naszych przyjaciół. Niesamowite jak z jednej historii mogły powstać filmy dające satysfakcję oglądania widzowi oraz przynoszące ogromne zyski. Według mnie cała historia zasługuje na wysoka ocenę 9/10.

Spider-man

Peter Benjamin parker to kolejna postać stworzona przez wydawnictwo Marvel. Na pewno jest wam bardzo dobrze znany bo od razu kojarzymy go z człowiekiem pająkiem. Powstał on rok wcześniej niż grupa X, mianowicie w roku 1962. Jest to historia młodego człowieka samotnie opiekującego się ciotką. Jak na początek  – jest to dosyć nieciekawy opis jego historii. Jednak potem wszystko się zmienia jak za sprawą czarodziejskiej różdżki – dostaje nadludzkie moce dzięki ukąszeniu przez pająka (szkoda że w rzeczywistości to nie działa :-). Niestety, nie ma życia usłanego różami, ponieważ nie ma tak wielkiej fortuny jak Bruce Wayne znany jako Batman czy też samotni na biegunie jak Superman. Walka z przestępczością na ulicach Nowego Jorku nie jest dla niego odpowiedzią na wezwanie czy dumnym przywilejem, ale codziennym obowiązkiem którego się podjął. Po walkach najczęściej leczy rany i opatruje sobie połamane żebra. Jak dla mnie to chętnie bym mógł tak żyć, byleby nie mieć nudnego życia. Komiks oraz cała historia bardzo udana; ukazało się ponad 1000 komiksów, w których nasz człowiek-pająk dokonywał czynów bohaterskich walcząc ze swoimi wrogami. Pomysł był wykorzystywany i stworzono krótkie animacje a dopiero potem bajkowe seriale o jego przygodach. Komiks doczekał się ekranizacji w 2002 roku, jednak mogła ona nie przypaść do gustu niektórym widzom z tego względu, że aktor grający główną postać – Tobey  Maguire – nie oszukujmy się  – nie nadawał się do tej roli. Ekranizacja bardzo kasowa, stworzono aż 3 części w której nasz pajączek walczy z Zielonym Goblinem oraz Doktorem Oktopusem, Venomem i Sandmanem. Jak dla mnie – 7,5/10.

Incredible Hulk

Tą postać określiłbym mianem tzw: zielonej rewolucji. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie Marvela. Jest to historia Doktora Bruce’a Bannera – młodego fizyka. Podczas jednego z eksperymentów zostaje napromieniowany promieniami gamma, co owocuje przemianą w Niesamowitego Hulka. Ugryzienie pająka mogłoby być bardziej przyjemne niż to. Z jednej strony superbohater, z drugiej uznawany za człowieka-potwora-demolkę. Musi cały czas uciekać przed ścigającym go wojskiem, po drodze robiąc porządki w budownictwie . Znów – pomimo bardzo dobrego pierwowzoru komiksowego, ekranizacja nie była najwyższych lotów. Powstały jeszcze bajkowe seriale w której historia Hulka była dość ciekawa. W 2003 powstała wspaniała wersja zielonego kulturysty. Niesamowity Hulk zdobył dużą popularność, jednak mi osobiście nie przypadł do gustu. Jak dla mnie za dużo było tam zielonego ;-). Oglądałem jego bajki w dzieciństwie więc – nostalgicznie – dam mu 8/10.

Punisher

Tego gościa na pewno większość dobrze kojarzy. Agent F.B.I Frank Castle traci żonę i dwójkę dzieci w zamachu przygotowanym przez mafię. Po tym zdarzeniu postanawia się zemścić i rozpoczyna własne śledztwo już nie jako agent Federalnego Biura Śledczego, lecz jako krwawy mściciel znany jako Punisher. Jego znakiem rozpoznawczym jest duża białą czaszka znajdująca się na jego podkoszulku z przodu. Przy pomocy specjalnej broni szuka zemsty oraz walczy z przestępcami. Ekranizacja przygód tego fikcyjnego bohatera zrealizowana była już w latach 90., jednak bez większego sukcesu komercyjnego. Poważniejsza ekranizacja miała miejsce w 2004 roku. Ogólnie film był dobry i dało się go obejrzeć, jednak bez żadnych rewelacji . Oceniam go na 7/10.

Batman

Wprawdzie ten bohater nie został stworzony przez Marvel jednak chciałbym go dorzucić do swojej puli super bohaterów. Nie byłoby osoby która nie wiedziała by nic na temat tego gościa. Słynny człowiek nietoperz stworzony przez  wydawnictwo DC. Historia młodego chłopca którego rodzice zostają zamordowani przez przypadkowego rabusia, osierocony, wychowywany przez wiernego lokaja Alfreda, spadkobiercy ogromnej fortuny rodziny Waynów. Ekranizacja tego komiksu była nadzwyczaj w porządku i przypadła bardzo wielu ludziom do gustu. Ciężko jej coś zarzucić – wspaniała fabuła, niesamowici bohaterowie negatywni. Po ostatnim filmie stworzonym na podstawie tego komiksu, mianowicie Batman & Robin wielu fanów myślało że to już koniec, jednak wtedy stworzono zupełnie nową trylogię już nie ukazaną postaci komiks, ale jako film którego akcja rozgrywa się w całym mieście na większym planie. Powstał „Batman początek”, którego kontynuację mogliśmy obejrzeć w Mrocznym Rycerzu, najlepszej wersji historii Batmana. Jego ocena jest na pewno powyżej 10 stopniowej skali ;-), ale tu na pewno większość się ze mną zgodzi że tak jest okej.

Podsumowanie

Jakie tak naprawdę mają zadanie komiksy? Czy tylko mają zbijać ogromne pieniądze i dawać możliwość ćwiczenia talentu rysownikom? Według mnie ich zadanie polega na dawaniu schronienia przed dzisiejszą rzeczywistością. Pozwalają na stworzenie własnego świata, w którym każdy człowiek będzie się czuł bezpieczny, będzie swoim king of his castle, gdzie będzie mógł dokonywać rzeczy niezwykłych i dokonywać własnych wyborów. To niesamowite jak potrafią dawać wspaniałe możliwości nie tylko dzieciakom na przeżycie czegoś niezwykłego ale też każdego człowiekowi który choć raz przeczytał komiks lub obejrzał film stworzony na bazie jednej z wielu niesamowitych historii…

O autorze

Programista aplikacji webowych, fan systemów Unix/Linux, szachów i literatury cyberpunk.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.