stronyKażda strona internetowa, którą to przeglądamy w sieci wymaga jakiegoś hostingu, czyli znanych nam wszystkich serwerów www które to za pośrednictwem łączy internetowych wysyłają do naszej przeglądarki określony kod źródłowy przerabiany do postaci jaka znajduje się właśnie przed twoimi oczami. Jak to bywa w dziedzinie informatyki, a szczególnie jej odgałęzieniu jakim jest Internet, istnieje ogromna konkurencja oferująca wszelkie produkty związane z web hostingiem. Po wpisaniu interesującej nas frazy w okno wyszukiwarki otrzymamy sprzężenie zwrotne w postaci setek stron oferujących najlepszy, najszybszy, najstabilniejszy i wszystko naj naj naj hosting stron internetowych. Tak więc czy warto kupować ten droższy, gdy kilka pozycji niżej możemy mieć usługę o podobnych parametrach za niespełna 15 zł?

Odpowiedź jest prosta – tak i nie 🙂 z przewagą na nie. Ale aby nie być gołosłownym, należy pokrótce opisać problem. To jakiego typu hosting potrzebujemy zależy tylko i włącznie od tego co chcemy na nim umieścić. Zdecydowana większość serwisów internetowych to strony prywatne, portfolia, strony klanów gier czy klubów bądź zespołów muzycznych. Z reguły oglądalność takiej strony nie przekracza 1000 x miesięcznie. Więc czy potrzebny jest nam tutaj hosting stron internetowych na miarę serwisu onet.pl – oczywiście nie. Wystarczyła by tu nawet darmowa powierzchnia dyskowa oferowana chociażby przez unl.pl czy ugu.pl. Jednak jest tu pewne ograniczenie techniczne – po pierwsze niechciane reklamy oraz pomimo to że strona będzie mało obciążona może akurat wymagać skryptów php, mysql i tym podobnych. Tutaj polecił bym więc serwery płatne. Te najtańsze od 10 do 15 zł w 100% zaspokoją nasze potrzeby. Z reguły nie posiadają ograniczeń i są bardzo podobne do tych z wyższej półki. Na małą a nawet średnią stronę są jak znalazł.

Gdy jednak myślimy o czymś poważniejszym, serwisie społecznościowym, zawierającym forum, blog, stale aktualizowanym. Serwisie którego oglądalność z założenia będzie wzrastała z roku na rok masz dwa wyjścia. Możesz znacząc po prostu od taniej usługi opisanej powyżej w granicach 20 zł … gdy statyki będą pokazywały, że już czas na cos lepszego bez problemu będziesz mógł zmienić operatora oferującego inne serwery www.

Jak już wspominałem, operatorów jest wielu. Sam mogę polecić cal.pl, firehost.pl czy nazwa.pl – są to bardzo dobre serwery www zarówno dedykowane jak i prywatne. Uptime tych usług jest na poziomie ponad 99%. No właśnie czym jest uptime. Z reguły każdy operator na swojej stronie umieszcza małe logo – z reguły w stopce strony z napisem uptime xx% – jest to dla nas ważną informacja wskazująca jaki jest procent niezawodności serwera od czasów jego istnienia. Dodatkowo bardzo ważny jest kontakt z obsługa techniczną. Jeśli na jakimś forum przeczytasz, że kontakt z danym panem adminem idzie jak przysłowiowa „krew z nosa”, lub po prostu pan webmaster nie potrafi go rozwiązać – odpuść i szukaj czegoś innego.

Najważniejsza jest zawsze analiza i nie wyrzucajmy pieniędzy w błoto na serwery po 100 zł gdy to będzie miała znaleźć się na nim stronka o lokalnym klubie piłkarskim. Jest to tylko ewentualnie wskazane gdy będziesz potrzebował dużego stabilnego transferu np. dla galerii zdjęć. One to właśnie nawet przy małej liczbie odwiedzin potrafią generować transfer rzędu kilku-kilkunastu GB miesięcznie.

O autorze

Z zamiłowania zajmuje się informatyką, oraz pozycjonowaniem swoich serwisów internetowych jak www.finanseosobiste.biz, www.artykuly.sos.pl oraz serwisów organizacji do których należę jak np www.knp-ur.pl Podobnie jak ten blog bardzo cenię sobie unikalność oraz zero spamu i co najważniejsze unikalne teksty. Zapraszam na podobny serwis www.artykuly.sos.pl ...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika