Dość często spotykamy się z pojęciem „impreza turystyczna”. Imprezy takie proponują nam zarówno agenci turystyczni, jak i organizatorzy turystyki.  Czym tak naprawdę jest impreza turystyczna? Na co należy zwrócić uwagę w przypadku podpisywania umowy o taką imprezę?

Impreza turystyczna to przynajmniej dwie usługi turystyczne, które wspólnie tworzą jednolity program i są objęte wspólną ceną, jeśli obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeśli program przewiduje zmianę miejsca pobytu. Aby impreza turystyczna była nią w rzeczywistości, w pakiecie muszą znaleźć się przynajmniej usługi transportowe oraz zakwaterowanie. Zazwyczaj ten pakiet jest szerszy i obejmuje również opiekę pilota lub przewodnika oraz usługi związane ze zwiedzaniem poszczególnych obiektów w trakcie trwania imprezy turystycznej.

Rodzaje imprez turystycznych

Z jakimi rodzajami imprez turystycznych możemy spotkać się najczęściej?  Ze względu na docelowe miejsce organizacja imprez może być dzielona na krajowe oraz zagraniczne. Spotkać można się również z imprezami wyjazdowymi i przyjazdowymi, zleconymi oraz własnymi.

Ze względu na liczbę uczestników możemy wyróżnić imprezy grupowe oraz indywidualne. Imprezy można podzielić również na objazdowe i pobytowe. W czasie imprez pobytowych turyści przez kilka dni przebywają  w tym samym miejscu, natomiast w przypadku imprez objazdowych – w kilku miejscowościach.

Wymienione rodzaje imprez turystycznych należą do tych najczęściej spotykanych, coraz częściej jednak pojawiają się nieco mniej standardowe oferty. Są to m.in. imprezy fakultatywne, imprezy lokalne, które odbywają się cyklicznie oraz imprezy o charakterze promocyjnym. Są one zazwyczaj organizowane dla określonych grup zawodowych, np.  dziennikarzy lub też agentów prowadzących sprzedaż imprez.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.