Codziennie podejmujemy decyzje dotyczące naszego życia osobistego czy kariery zawodowej. Codziennie komunikujemy się z większą lub mniejszą liczą osób. Niejednokrotnie podejmuje też błędne osądy, zdarza się nam powiedzieć coś niewłaściwego, bezpodstawnie skrytykować kogoś czy też być zbyt wymagającym dla drugiej osoby. Pozwól, że zadam Ci pytanie, umiesz się przyznać o takiej pomyłki i przeprosić?
przeprosiny
Wszyscy popełniamy błędy, ale nie wszyscy potrafimy się do nich przyznać a już tym bardziej przeprosić. Zazwyczaj nasze ego nie pozwala nam przeprosić, łatwiej zwalić winę na drugą stronę. Łatwiej wykrzyczeć się na pracownika niż przyznać, że dany mu czas na realizacje projektu był za krótki. Łatwiej zwalić winę na innego pracownika niż przyznać się, że przyczyniliśmy się do porażki. Takie zachowania rodzą negatywne emocje w nas oraz w osobach pokrzywdzonych. Na pomoc przychodzi nam tutaj inteligencja emocjonalna. Musimy odłożyć wszelkie negatywne emocje które odciągają nas od słowa przepraszam i zdobyć się na ten wspaniały ludzki gest.

Możesz dać się pokierować negatywnym emocją, przejść do defensywy i uparcie zwalać winę na kogoś innego, ale możesz też przyznać się do swojego błędu i wzbudzić podziw oraz zaufanie. Przyznanie się do swojego błędu i powiedzenie przepraszam, wyzwala pozytywne emocje w Tobie jak i w drugiej osobie. Zwalniasz z siebie ciężar samozachowawczej obrony własnego ego, wiesz już gdzie popełniłeś błąd i możesz go swobodnie rozwiązać a jeśli to niemożliwe to nie popełniać go w przyszłości. Wzbudzi to też zaufanie do Ciebie u innych osób, bo będą wiedzieć, że mogą z Tobą otwarcie współpracować i nie będziesz celowo zwalał winę na nich jeśli coś pudzie nie tak. Na tym właśnie polega inteligencja emocjonalna.

Słowo „przepraszam” ma moc, nie magiczną ale ludzką. Potrafi w mieniu oka zmienić atmosferę oraz rozładować negatywne emocje. Szkoda tylko, że jest tak rzadko wykorzystywane, ale pamiętaj zmienianie świata, zacznij od siebie, a inteligencja emocjonalna niech będzie Twoim przewodnikiem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika