Pszenica - źródło cynkuCynk jest kruchym metalem, występującym naturalnie pod postacią rozmaitych minerałów. Największe złoża cynku znajdują się na terenach Australii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

Cynk jest jednym z pierwiastków, które zyskały sobie największą przychylność wśród osób dbających o swoje zdrowie i urodę. Jest stałym składnikiem niemal wszystkich preparatów multiwitaminowych i równie często występuje jako osobny suplement bądź z dodatkiem miedzi czy beta-karotenu.

Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym dla utrzymania zdrowia człowieka, co zostało potwierdzone naukowo w latach 50. XX wieku. Jego niedobór może dotykać nawet 2 miliardy ludzi na świecie i jest powiązany z takimi przypadłościami, jak opóźnienie wzrostu i dojrzewania płciowego u dzieci, zwiększoną podatność na infekcje czy biegunki.
Główną zaletą cynku (i przyczyną jego popularności) jest pozytywny wpływ na skórę i włosy. Dieta bogata w cynk pozwala dłużej cieszyć się młodo wyglądającą skórą, zmniejsza objawy trądziku i atopii skórnych oraz skraca czas gojenia się ran. Włosy są grubsze i bardziej lśniące, zmniejsza się ich łamliwość. Cynk ma też pozytywny wpływ na mięśnie szkieletowe, układ odpornościowy oraz rozrodczy u mężczyzn.

Rekomendowane dzienne spożycie cynku wynosi 8mg dziennie dla kobiet i 11mg dziennie dla mężczyzn. Największa ilość cynku znajduje się w czerwonym mięsie – wołowinie oraz jagnięcinie, a także w wątróbce i owocach morza. Zawartość cynku w produktach pochodzenia roślinnego w dużej mierze zależy od składu chemicznego gleby, na której były uprawiane. Duże ilości cynku mogą znajdować się w pszenicy, orzechach, pestkach (słonecznika, dyni), nasionach.

Inną formą dostarczenia organizmowi cynku, szczególnie w wypadku jego niedoborów w diecie, zwiększonym zapotrzebowaniu czy dużej ilością miedzi (miedź zmniejsza przyswajalność cynku i odwrotnie) jest suplementacja preparatami zawierającymi związki cynku, takie jak tlenek cynku oraz sole:  siarczan, octan czy glukonian.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika