Szpinak - źródło magnezuMagnez jest pierwiastkiem należącym do metali drugiej grupy układu okresowego, występującym naturalnie w glebie w postaci różnych minerałów. Oprócz tego, pierwiastek ten pełni bardzo ważną rolę w organizmach żywych i stanowi jeden z niezbędnych mikroelementów w żywieniu człowieka.

Magnez wchodzi w skład chlorofilu – zielonego barwnika roślinnego, cząsteczki niemal identycznej z ludzką hemoglobiną (której centralnym atomem jest atom żelaza). W organizmie ludzkim magnez jest wymagany do prawidłowego działania ponad 300 enzymów, w tym wszystkich odpowiedzialnych za produkcję ATP oraz syntezę DNA i RNA.

Magnez może obniżać zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, spowodowane nadmiarem soli kuchennej w diecie. Odpowiednia ilość magnezu w diecie ma wpływ tonujący i relaksujący na skurcze mięśni, ze względu na możliwość zamykania kanałów wapniowych (magnez jest antagonistą wapnia). Informacja ta powinna zwrócić uwagę miłośników kawy – zawarta w niej kofeina powoduje zwiększone wydalanie magnezu, co prowadzi do nieprzyjemnych skurczów mięśni – najbardziej znane są poranne skurcze łydek. Niekontrolowane skurcze mięśni oraz ich drżenie (np. powieki) są pierwszym objawem niedoboru. Niedobór magnezu jest też łączony ze schorzeniami układu krążenia, cukrzycą, migrenami, osteoporozą, występowaniem lęków, a nawet zawałem mózgu.

Dzienna dawka magnezu dla osób dorosłych, w zależności od płci i wieku, powinna zawierać się w 300-400mg. Do głównych źródeł magnezu w diecie należą: szpinak (ze względu na dużą zawartość chlorofilu), orzechy (szczególnie nerkowca i migdały), nasiona (pestki dyni, słonecznika), niektóre zboża. Niedobór magnezu rzadko występuje na obszarach, gdzie występuje tzw. „twarda” woda – przyczyną jej twardości są właśnie jony magnezu.

Z drugiej strony, zbyt duża ilość magnezu w diecie (na przykład w przypadku dodatkowej suplementacji) może doprowadzić do niedoborów wapnia; prawidłowy stosunek ilościowy wapnia do magnezu w diecie powinien wynosić 2:1. Jest też możliwa odwrotna sytuacja, tj. zwiększone spożycie wapnia może spowodować niedobór magnezu.

Wśród suplementów najczęściej można spotkać magnez w formie tlenku magnezu oraz soli: glukonianu oraz cytrynianu. Ten drugi posiada największą przyswajalność spośród soli magnezu. Z kolei siarczan magnezu, znany też pod nazwą soli epsom, jest używany do kąpieli, ze względu na zwiększoną przyswajalność przez skórę. Kąpiel z dodatkiem soli epsom relaksuje oraz uspokaja.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika