Coraz częściej słyszy się o tym, że Internet zaczyna dominować nad telewizją. To w sieci głównie szukamy rozrywki oraz informacji. Czy rzeczywiście zbliża się schyłek tradycyjnej telewizji?

Pozbywamy się telewizorów

Według raportu sporządzonego przez firmę MillwardBrown SMG / KRC w 2011 roku wynika, że niemal 700 000 polskich gospodarstw domowych nie posiada odbiornika telewizyjnego. Zamiast niego pojawił się w domach komputer z dostępem do Internetu. Nie oznacza to jednak, że telewizja nie jest oglądana w tych domach. Jest, ale za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Głównym powodem zrezygnowania z telewizora jest konieczność opłacania abonamenty radiowo telewizyjnego oraz fakt, że oglądając tradycyjną telewizję jesteśmy ograniczeni ramówką.

 

Efektywniejsze źródło informacji

Internet bezsprzecznie wygrywa z telewizją, jeżeli chodzi o źródło informacji. W sieci dostajemy informacje, na których nam zależy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesujący nas temat. W telewizji musimy oglądać to, co dla nas przygotowali właściciele stacji telewizyjnych. Często bywa, że musimy się przeklinać przez kilkanaście kanałów, nim znajdziemy coś, co nas zainteresuje. Na siłę oddziaływania Internetu zwróciły uwagę gazety, które coraz częściej zakładają swoje serwisy informacyjne w sieci. Dobrym przykładem może tu być http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/51,35771,11684298.html?i=1 . Nie tylko gazety zakładają serwisy informacyjne. Coraz częściej można spotkać się z miejskimi serwisami, które informują mieszkańców o wszelkich nowinkach i wydarzeniach z regionu. Serwis http://www.wroclaw.pl/michal_janicki_nowym_wiceprezydentem_wroclawia.dhtml przejął rolę telewizji regionalnej, która we Wrocławiu już niemal nie istnieje.

 

Rozrywka od zaraz

Internet pobił też telewizję jeżeli chodzi o rozrywkę. Zdecydowanie częściej surfujemy w Internecie w poszukiwaniu rozrywki, niż oglądamy telewizję. Internet oferuje nam to, co telewizja i wiele więcej. Możemy oglądać seriale telewizyjne z całego świata, filmy, programy TV na specjalnych serwisach oraz grać i komunikować się ze znajomymi. Wszystko to bez żadnej, z góry narzuconej, ramówki. Dobrym przykładem na siłę Internetu może być sytuacja legendarnej stacji MTV, której oglądalność drastycznie spadła w momencie pojawienia się sieci internetowej. Głównie YouTube (na którym możemy w dowolnym momencie zobaczyć klip, który nas interesuje) przyczynił się do upadku MTV. Przez to MTV zaczęło szukać swojej niszy w programach typu reality show, co nie wyszło stacji na dobre.

 

Wszędzie tam, gdzie Ty

Internet bezwzględnie wygrywa z telewizją na wszystkich frontach. Jest bezsprzecznie o wiele bardziej demokratycznym medium niż TV. Coraz większe znaczenie odgrywa również fakt, iż Internet jest medium mobilnym i posiadamy do niego dostęp w każdym miejscu i o każdej porze. Trzeba posiadać tylko odpowiedni sprzęt, lecz w dobie smartfonów, netbooków i tabletów nie jest to już problemem.

 

Telewizja oraz producenci telewizorów nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Coraz częściej mówi się o interaktywnej telewizji cyfrowej oraz inteligentnych telewizorach. Jedno jest pewne – tradycyjna telewizja musi przejść kolejna rewolucję (po wprowadzeniu koloru, telewizji satelitarnej, i cyfrowej), jeżeli nie chce odejść bezpowrotnie z naszego życia.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika