Cholesterol to obecnie wróg publiczny numer jeden. W reklamach, prasie, internecie – wszyscy obarczają go odpowiedzialnością za schorzenia takie jak miażdżyca czy choroba wieńcowa: schorzenia tak powszechne i groźne, że uzyskały sobie miano „chorób cywilizacyjnych.” Czym jednak jest cholesterol? Jakie role pełni w organizmie? I czy rzeczywiście należy się go tak bać? No i odpowiedź na chyba najważniejsze pytanie: „jak obniżyć cholesterol”!

 

Jak obniżyć cholesterol – poznaj swojego przeciwnika

Jak obniżyć cholesterolCholesterol to lipoproteina (czyli mówiąc po ludzku – związek tłuszczowy), który pełni w organizmie wiele istotnych funkcji: bierze udział w produkcjji hormonów, odpowiada za metabolizm witaminy D i stanowi ważny składnik błony komórkowej. Na co dzień organizm wytwarza cholesterol na własne potrzeby. I robi to w wymiarze aż 80%. Dostarczenie pozostałych 20% leży już w naszej gestii – niestety rzadko zdarza się, żeby nowocześni i wiecznie zajęci ludzie prowadzili rozsądny tryb życia: po prostu brakuje na to czasu. A źle zbilansowana dieta bogata w wysokoprzetwożone produkty dostarcza zbyt wielkie ilości cholesterolu: zdecydowanie większe, niż brakujące 20%!

Nadmiar tej substancji osadza się w organizmie – jest on zlokalizowany w naczyniach krwionośnych, które skutecznie i systematycznie zapycha, uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi. Zwężone naczynia krwionośne niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw: zwiększa się ciśnienie tętnicze, obciążone serce pracuje coraz mniej wydajnie, a krew nie jest w stanie zaopatrzyć wszystkich komórek organizmu w niezbędne składniki odżywcze i życiodajny tlen.

Skutkiem rozbuchanego poziomu cholesterolu jest miażdżyca – choroba na którą zapadają już coraz młodsi ludzie, nienawykli do aktywnego spędzania czasu i pochłaniający zbyt wielkie ilości niezdrowego pożywienia.

Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: LDL (tzw. zły cholesterol) i HDL (tzw. dobry cholesterol). Nadmiar złego cholesterolu transportowany jest poza wątrobę i osadza się na ściankach naczyń – dobry cholesterol działa natomiast niczym szczotka: wymiata LDL z krwioobiegu i neutralizuje go poprawiając kondycję organizmu.

Chyba domyślasz się już jak obniżyć cholesterol? Tak: należy zwalczyć poziom LDL i zwiększyć spożycie dobrego cholesterolu HDL. Tylko jak to zrobić? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Jak obniżyć cholesterol? Wykorzystaj naturalne substancje!

Aby unormować poziom cholesterolu we krwi warto skorzystać z dobrodziejstw natury. Najskuteczniejszym sposobem są swojskie…jabłka. Tak, właśnie w jabłkach znajdują się znaczne ilości pektyn – rozpuszczalnego błonnika, który sunie przez układ krwionośny bezlitośnie wymiatając złogi złego cholesterolu uniemożliwiające swobodny przepływ krwi. Już niewielka ilość pektyn włączona do codziennej diety potrafi zdziałać cuda: szybko zobaczysz, jak Twój organizm odzyskuje utracony wigor i energię!

Aby utrzymać cholesterol w normie należy unikać tłuszczów zwięrzęcych i chemoutwardzanych – takich jak np. masło czy margaryna. Zamiast tego rozsądniej (i na pewno smaczniej) jest używać naturalnej oliwy z oliwek: zawiera ona znaczne ilości kwasów omega 3, które wspierają produkcję dobrego cholesterolu, tym samym obniżając poziom jego złego odpowiednika.

Podsumowanie

Aby dowiedzieć się jak obniżyć cholesterol nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Nie musisz też uciekać się do skomplikowanych metod. Wykorzystaj sprawdzone, naturalne sposoby i zobacz jak z dnia na dzień poziom Twojego cholesterolu szybko maleje. Z pewnością poczujesz się dużo lepiej, Twoje ciało odzyska utraconą formę, a Ty odkryjesz w sobie niespożyte pokłady energii!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.