Aby obuwie służyło nam długo i wyglądało przyzwoicie, trzeba poświęcić trochę czasu na jego czyszczenie i konserwację. Po zdjęciu obuwia przetrzyjmy je szmatką albo szczotką, aby usunąć kurz i błoto. Jeżeli nie mamy prawideł – włóżmy w czubki zmiętą gazetę wsuniętą w starą pończochę. Nie nośmy codziennie tej samej pary – „dzień odpoczynku” na prawidłach jest butom potrzebny do zachowania urody.

OBUWIE SKÓRZANE (nie zamszowe) mocno przemoczone natychmiast zdjąć z nóg i wypchać gazetą, zmieniając ją kilkakrotnie, gdy tylko nasiąknie wilgocią. Na przykład buty damskie kładziemy na boku (nigdy na płask, na podeszwie), z dala od źródła ciepła. Kiedy będą zupełnie suche, nacieramy je czystą, białą wazeliną, masując skórę opuszkami palców (także podeszwy – jeśli są ze skóry). Po 3-4 godz. usuwamy ligniną resztki wazeliny, pastujemy buty, a po przeschnięciu polerujemy do połysku. Można wazelinę zastąpić surowym ziemniakiem przekrajanym na pół.

KOZACZKI CZY SKÓRZANE BOTKI, łatwo zagniatające się w okolicy kostki, gdzie skóra najczęściej pęka, nigdy nie powinny leżeć z zagiętą cholewką. Muszą wisieć! Jeśli są zapinane na suwak – do zakończenia suwaka przywiązujemy tasiemkę czy sznureczek, wiążemy oba buty razem i zawieszamy. Gdy kozaczki są bez suwaków – można wtedy użyć drewnianych klamerek do suszenia bielizny, podkładając pod nie kawałek sukna czy flaneli, aby nie pozostawiły śladów na skórze cholewki. Klamerkami przypinamy do butów tasiemki i wieszamy. Aby nie dopuścić do powstania zmarszczek w okolicy kostki, przygotowujemy dwie puste butelki po alkoholu czy soku, dobrane rozmiarem do obwodu cholewki, wsuwamy je w starą nylonową pończochę i zawsze wkładamy w kozaczki (a także w skórzane botki) po zdjęciu ich z nóg. Jest to prosty i skuteczny sposób na „odprasowanie” cholewek.

Obuwie damskie Z JASNEJ SKÓRY (ale nie zamszowe) doskonale czyści się szmatką maczaną w słodkim, zimnym mleku. Po wyschnięciu przetrzeć czystą ściereczką, posmarować pastą i polerować do połysku. Plamy z wody naciera się białą wazeliną i pozostawia tak na 7-8 godz., a następnie usuwa ligniną resztki wazeliny, wciera pastę i po wyschnięciu poleruje.

OBUWIE Z CIEMNEJ SKÓRY należy czyścić pastą o odpowiednim zabarwieniu, aby nie doprowadzić do zmiany koloru. Plamy usuwa się za pomocą tamponu z waty zwilżonego spirytusem denaturowanym. Zaraz po tym zabiegu wypastować i wypolerować.

ZARÓWNO JASNEMU, JAK I CIEMNEMU OBUWIU bardzo dobrze robi natarcie od czasu do czasu świeżą skórką pomarańczową czy cytrynową i wypolerowanie po przeschnięciu miękką flanelką. Mam nadzieję,że ten artykuł pomoże Wam choć trochę w zachowaniu ładu przy swoim obuwiu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.