termometrWybór w tej dziedzinie jest dosyć duży i zależeć może od kilku czynników: posiadanych środków, ukształtowania terenu, otaczającej infrastruktury technicznej, wielkości i charakteru budynku.

W polskim klimacie niestety nie obejdziemy się bez ogrzewania domu. Budując nowy dom stajemy przed pytaniem: jakie źródło ogrzewania wybrać?

Ogrzewanie efektywnymi paliwami stałymi:

Cieszące się coraz większą popularnością w polskich gospodarstwach kotły co na biomasę są bardzo efektywnymi i ekonomicznymi źródłami ciepła. Te alternatywne źródła energii są stosunkowo tanie i łatwe w instalacji. Kotły na biomasę można podzielić na rodzaj spalanego materiału. Na rynku występują kotły na pellet (pelet), zrębki, kotły na słomę w kostkach lub belach a także brykiet słomiany.

Zaletą tego typu kotłów jest stosunkowo niska cena paliwa, wysoka sprawność kotła oraz umiarkowana bezobsługowość. Spaliny wytwarzane przez kotły na pellet są czyste.

Ogrzewanie węglowe:

Ogrzewanie węglem jest kłopotliwe w eksploatacji i uciążliwe dla człowieka. Potrzeba jest wykonania instalacji CO i stałego nadzoru człowieka. Warto mieć osobne pomieszczenie lub wydzieloną część działki na składowanie węgla.

Ogrzewanie elektryczne:

Grzejniki elektryczne używane są w domach jako dodatkowe wspomagające źródło ciepła. Ze względu na wysoką sprawność i łatwość sterowania są bardzo popularne w źle docieplonych pomieszczeniach. Wadą ich jest wysoki koszt wytworzenia energii.

Ogrzewanie kominkowe:

Bardzo popularne w domkach źródło ciepła. Nowoczesne kominki są dużo bardziej efektywne od otwartych palenisk starego typu. Obecnie kominki często posiadają systemy odprowadzania ciepła, możliwość regulacji cugu a co za tym idzie mocy paleniska. Droższe modele wyposażone są w tzw zimną szybę, która zapobiega przypadkowym oparzeniom.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.