Coraz więcej ludzi w naszym kraju (szczególnie w największych miastach) korzysta z jakiegoś rodzaju pomocy czy wsparcia psychologicznego. Chodzenie do psychologa czy psychoterapeuty przestaje powoli być powodem do zażenowania – a jeszcze niedawno wiele ludzi za każdą cenę starało się unikać tego typu usług.

W ostatnich latach na psychoterapię uczęszczają zarówno młodzi, jak i starsze osoby – jakkolwiek psychoterapeuci uważają, że osoby po 70. roku życia sporadycznie trafiają do ich gabinetów. Prawdopodobnie zasadniczy wpływ na to zjawisko ma fakt, że zdecydowana większość usług psychoterapeutycznych w Polsce jest teraz odpłatna, i są to w wielu przypadkach znaczne sumy (zwłaszcza zważywszy na fakt, że wiele form psychoterapii wymaga wielu spotkań).

Kiedy szuka się informacji o usługach psychologicznych – choćby w internecie – zwraca uwagę to, jak duża jest rozpiętość i paleta ofert. Równocześnie dla ludzi bez fachowej wiedzy w tym zakresie może to być niekiedy swoista dżungla, w której z trudem jest się odnaleźć. Czym się różni np. terapia od grupy wsparcia albo coachingu? Nie są to frazy, które poznajemy w szkole, a decyzja może mieć duże znaczenie dla tego, czy uda nam się rozwiązać swoje problemy i polepszyć jakość życia.

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie na początek zadać to to, czy przeszkoda tyczy się mojej osoby, czy być może mojego związku czy całej rodziny? Jeśli dotyczy tylko mnie to wskazana będzie psychoterapia indywidualna, jeśli dotyczy związku to psychoterapia par (małżeńska w centrum par), a jeśli całego systemu rodzinnego to terapia rodzinna. Sprawę utrudnia znacznie okoliczność, że dla wielu ludzi, które mają trudność sami ze sobą wskazana jest bardziej psychoterapia grupowa a nie indywidualna. Dotyczy to zwłaszcza ludzi, którzy cały czas borykają się z problemami interpersonalnymi – to znaczy np. brakiem umiejętności budowania relacji, dużą nieśmiałością, przesadnym krytycyzmem względem siebie i innych itp. Dla tych ludzi praca w grupie jest znacznie bardziej skuteczna, bowiem umożliwi im na bieżąco porównywać własne przekonania z przekonaniami innych osób i rozwijać swoją umiejętność komunikowania poglądów oraz uczuć.

Całkowicie innym typem wsparcia psychologicznego jest coraz popularniejszy od kilku lat coaching. Coaching to (najczęściej) spotkania indywidualne klienta z profesjonalnym coachem (którym może, ale nie musi, być psycholog), w trakcie których praca ogniskuje się na osiągnięciu konkretnego celu (np. zmiany w związku). Coach pomaga klientowi przekształcić zachowania, które ograniczają efektywne czy twórcze działanie. Coaching nie jest zatem rodzajem leczenia zaburzeń, a raczej wspólnym wysiłkiem dwóch osób ograniczonym do jednego obszaru jego życia.

Dla osób, które nie zdają sobie sprawy, które formy pomocy będą dla nich dobrym rozwiązaniem wydaje się być po prostu umówienie na jedną konsultację (wszyscy psychoterapeuci dają taką możliwość), w trakcie której będzie można się poradzić terapeuty w tej sprawie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika