Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Na te dwa tygodnie w roku chcemy się gdzieś wyrwać, żeby wypocząć, odstresować się, zwiedzić nowe miejsca, doznać nowych wrażeń. Niestety, jeśli nie zatroszczymy się o odpowiednie przygotowanie do podróży, to przez cały rok wyczekiwany urlop może zmienić się w prywatne finansowe piekiełko na ziemi.

Pewnymi kwestiami powinniśmy zainteresować się oczywiście jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Po pierwsze, jeśli wylatujemy do krajów tropikalnych (Afryka, Azja, Ameryka Południowa), być może konieczne okażą się szczepienia przeciwko tamtejszym często spotykanym chorobom. Zatrucia pokarmowe, do których dochodzi w wyniku dużo gorszych warunków sanitarnych, a także choroby obce Europejczykowi (takie jak malaria, żółta febra) potrafią nie tylko przykuć do łóżka na cały wyjazd, ale również spowodować długie komplikacje zdrowotne, nieraz wręcz niemożliwe do wyleczenia. A wystarczy odpowiednio wcześniej się zaszczepić, aby uchronić się przed zarażeniem niebezpiecznymi bakcylami i związaną z nim uciążliwą hospitalizacją. Warto też przypomnieć, że niektóre szczepienia są w ogóle niezbędne, a ich obowiązek wynika z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.

Po drugie, przed wyjazdem powinniśmy zainteresować się, przed jakimi okolicznościami chroni polisa turystyczna, oferowana gratis przez biuro podróży. Lektura OWU prawdopodobnie zakończy się konstatacją: ale to jest praktycznie nic niewarte! Dlatego najlepiej zainteresować się ofertą towarzystw ubezpieczeniowych, bo ubezpieczenie turystyczne wiąże się z niewielkim wydatkiem, a jest znakomitym zabezpieczeniem w razie jakiś wypadków, utraty bagażu, awarii samochodu na drodze, itd. Taka polisa jest bardzo elastyczna, a zainteresowany sam może dobrać sobie jej zakres, natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe przyszykowały dedykowane gotowe pakiety, np. dla turystów pragnących spędzić urlop nad wodą, albo wyruszających na narty.

Po trzecie, należy zadbać o bezpieczeństwo i komfort na czas samej podróży, zwłaszcza jeśli decydujemy się na jazdę samochodem. Przed wyruszeniem w drogę trzeba wówczas sprawdzić stan techniczny auta (wszelkie płyny, pasek rozrządu, ciśnienie w oponach) i zaplanować postoje, jeśli jazda ma trwać wiele godzin, a nie ma możliwości zmiany kierowcy. Taki odpoczynek umożliwia również zwiedzenie interesujących miejsc, które znajdują się na trasie do docelowej miejscowości. Oczywiście dobry stan techniczny auta nie wyklucza awarii na drodze. Wówczas niezbędne wsparcie kierowcy gwarantuje ubezpieczenie assistance. Ta polisa często oferowana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe w wersji mini do OC lub AC, ale pragnąc ubezpieczeniowej ochrony poza granicami Polski trzeba już samemu o to zadbać.

A jeśli decydujemy się na przelot samolotem, to po naszej stronie leży odpowiednie przygotowanie bagażu, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności na lotnisku w trakcie odprawy. Bagaż dzieli się na główny (przewożony w luku bagażowym) i podręczny. Oba ograniczone są wymiarami i wagowo (maksymalnie 32 kg jednej sztuki bagażu głównego i 10 kg bagażu podręcznego), przy obu istnieją również pewne obostrzenia. I tak do bagażu głównego nie można pakować niczego, co jest łatwopalne, chemiczne, toksyczne, wybuchowe (typu: butle z propanem, latarki gazowe, fajerwerki). Co zrozumiałe, ze sobą na pokład samolotu w bagażu podręcznych prócz wyżej wymienionych nie zabierze się również ostrych przedmiotów (nie tylko noży, ale także pęset, drutów, szydełek) i w ogóle wszelkich narzędzi, potencjalnie mogących posłużyć za broń (takich jak kije golfowe, wędki, łyżwy).

Po czwarte wreszcie, bezpieczeństwo w podróży zapewni również odpowiednie zachowanie na miejscu. Pamiętać trzeba o odpowiedniej profilaktyce: picie wyłącznie butelkowanej wody, aby uchronić się przed durem brzusznym, i w odpowiedniej ilości, aby nie dopuścić do udaru cieplnego, stosowanie leków przeciwmalarycznych w krajach, gdzie jest to niezbędne, a osoby pragnące wrażeń wspinaczki wysokogórskiej szczyty powinny zdobywać stopniowo, aby odpowiednio zaaklimatyzować organizm i uniknąć skutków choroby wysokościowej. A tym towarzyszom podróży, którzy nie pamiętają o pewnych podstawowych zachowaniach, należy udzielić niezbędnej pierwszej pomocy. Najczęstszą dolegliwością, na którą cierpią turyści w tropikach, jest porażenie słoneczne. Wówczas zaczerwienioną, piekącą skórę należy smarować kremem w celu złagodzenia bólu, a gdy pojawią się wymioty, zawroty głowy i gorączka – powinno się obkładać ciało chorego mokrymi ręcznikami, podać lek przeciwgorączkowy, a do picia schłodzoną wodę z dodatkiem soli.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.