Od stycznia 2009 certyfikat ten jest obowiązkowy dla wszystkich nowopowstałych nieruchomości oraz używanych wprowadzanych do obrotu (sprzedawanych lub wynajmowanych). Świadectwo jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu wielu różnych parametrów energetycznych. Certyfikaty Energetyczne, czyli tak zwane Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku pokazują ile energii będzie musiało być dostarczone do lokalu w ciągu roku, co wyrażone jest w kWh/m2/rok. Certyfikaty energetyczne określają jakość budynku z punktu widzenia zużycia energii i dzięki specjalnym wskaźnikom zapotrzebowania na tę energię nadają lokalowi jedną z siedmiu klas energetycznych. Ważność certyfikatu energetycznego to 10 lat lub mniej w przypadku remontu lub przebudowy, zmieniających charakterystykę energetyczną budynku. 

Informacje podstawowe

Podstawą do sporządzenia zintegrowanej charakterystyki jest charakterystyka energetyczna budynku, określona w projekcie budowlanym lub dla budynku istniejącego, jeśli brak jest dla niego dokumentacji projektowej – wyznaczana w wyniku inwentaryzacji. Charakterystyka energetyczna jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia. Pierwsze instytucje, które muszą zwrócić szczególna uwagę na certyfikat to przede wszystkim budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2, zajmowanych przez organy administracji publicznej lub, w których świadczone są usługi znacznej liczbie osób, np. dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze. Świadectwo charakterystyki energetycznej takiego budynku należy umieścić w widocznym miejscu w budynku. Konieczność posiadania świadectw energetycznych może pojawić się także w przypadku budynków i lokali już istniejących. Nie ma jednak żadnej sankcji za brak świadectwa przy sprzedaży mieszkania lub budynku na rynku wtórnym. Z kolei zwolnione z powinności przyznawania świadectwa są następujące obiekty:

  1. podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  2. używane jako miejsca kultu i do działalności religijnej,
  3. przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,
  4. niemieszkalne służące gospodarce rolnej,
  5. przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok,
  6. mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  7. wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m˛.

Kto wystawia takie świadectwo?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem przygotowywanym przez specjalistę, niezależnego eksperta, ważne jest 10 lat. Świadectwa energetycznego dla konkretnego budynku nie może przygotowywać jego projektant, kierownik budowy czy zarządzający tym budynkiem, a także jego właściciel. Do sporządzania świadectw uprawniona będzie automatycznie zgodnie z ustawą grupa osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania – około 80 tys. osób. Do tego dojdzie grupa osób, które. przeszkolą się i zdadzą egzamin – kolejny planowany jest w połowie 2009 r. Zaczną się kończyć studia podyplomowe na uczelniach z zatwierdzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego programem studiów podyplomowych uprawniających do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej zgodnie z art. 5 ust. 11 ustawy Prawo Budowlane.

Chcesz zostać audytorem – zapisz się na studia podyplomowe audyt energetyczny i zdobądź uprawnienia do wystawiania certyfikatów energetycznych!

audyt energetyczny

Audyt energetyczny budynku

Jak zdobyć świadectwo energetyczne?

Nie jest to tak trudne jak by się wydawało na pierwszy „rzut oka”. Najpierw trzeba znaleźć osobę uprawnioną do wystawienia takiego certyfikatu. Następnie należy się zapoznać z cennikiem i wybrać ten odpowiedni dla naszego domu. Przed wizyta z certyfikatorem należy przygotować sobie rachunki za energię (prąd, gaz, węgiel itp.). I to właściwie tyle, ostatnim punktem jest podpisanie umowy oraz dołączenie otrzymanego certyfikatu do dokumentacji domu.

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika