Już w starożytności były znane. Obecnie mają zastosowanie na szeroką skalę w przemyśle i gospodarce. Ich zadaniem jest transport cieczy z niższego obszaru/ciśnienia na wyższy/o wyższym ciśnieniu.

Podstawowymi parametrami, które bierze się pod uwagę charakteryzując pompy przemysłowe są wydajność oraz wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie.

Napędem dużych pomp jest energia mechaniczna wytwarzana przez silniki mechaniczne bądź spalinowe bądź też turbiny parowe. W przypadku małych pomp bywa stosowany napęd ręczny.

Środowiskiem pracy pomp jest woda, wyjątkiem są urządzenia samozasysające (mogą znajdować się powyżej miejsca, z którego czerpią ciecz).

Ze względu na rożne kryteria podziału możemy wyodrębnić różne rodzaje pomp. Ze względu na sposób wytwarzania energii pompy dzielimy na:

  • Pompy wirowe (przepływowe)
  • Pompy wyporowe

Najczęściej stosowanymi są pompy wirowe. Najważniejszym elementem konstrukcji jest wirnik łopatkowy, który wirując powoduje wzrost ciśnienia i energii kinetycznej cieczy. W efekcie powstaje proces ciągłego zasysania cieczy we wlocie a po stronie tłoczonej pompy tworzy się nadwyżka ciśnienia. Istotnym parametrem pompy wirowej jest prędkość obrotowa wirnika, wydajność i wysokość podnoszenia.

Pompy przepływowe najczęściej dzieli się na:

  • Krętne (rotodynamiczne)
  • Krążeniowe (samozasysające)

Urządzenia krążeniowe mogą znajdować się nad zbiornikiem z cieczą. Mają szerokie zastosowanie tam, gdzie niezbędny jest rozruch urządzenia bez wcześniejszego zalania go cieczą np. do nawadniania, podlewania, w układach pompowych.

Wśród pomp wirowych można wyróżnić m. in.:

  • Urządzenia diagonalne (jedno lub wielostopniowe)
  • Urządzenia głębinowe

Pompy wyporowe to inaczej pompy objętościowe. Za pośrednictwem ruchomego, szczelnie dopasowanego korpusu w którym się porusza tłok w przypadku pomp wyporowych, wirnik w przypadku pomp rotacyjnych; następuje zamiana energii mechanicznej na hydrauliczną. W zależności od rodzaju pompy wyporowej ruch elementu roboczego może być m. In. Posuwisto-zwrotny, wahadłowy, obrotowy, obiegowy, procesyjny.

Pompy wyporowe można podzielić na urządzenia:

  • o ruchu postępowo-zwrotnym el. roboczego (pompy tłokowe, wielotłoczkowe, membranowe)
  • o ruchu obrotowym el. roboczego (pompy rotacyjne)
  • o ruchu wahadłowym el. roboczego (np. pompa skrzydełkowa)

Ze względu na optymalizację kosztów i efektywność ich pracy nierzadko pompy pracują w układach. Układem pompowym nazywamy układ składający się z rury ssawnej pompy i rury tłocznej.

W zależności od warunków pracy pompy jak i układy pompowe dzieli się na:

  • ssące – jeżeli pompa znajduje się powyżej dolnego i górnego zwierciadła cieczy;
  • ssąco-tłoczące – jeśli pompa znajduje się powyżej dolnego, ale poniżej górnego zwierciadła cieczy;
  • tłoczące – jeśli pompa znajduje się poniżej dolnego i górnego zwierciadła cieczy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika