Katastrofa budowlana
Dom w którym mieszkałeś uległ gwałtownemu zniszczeniu w trakcie burzy, w wyniku czego jego całość lub cześć z elementów nośnych uległo zniszczeniu? Właśnie prawdopodobnie stałeś się ofiarą katastrofy budowlanej. Co teraz powinieneś zrobić poza załamywaniem rąk i kto pomoże ci w określeniu strat? Postępowanie w sprawie katastrofy rządzi się swoimi prawami.

Definicja katastrofy

Potocznie mianem katastrofy określa się wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. Ale w przypadku katastrofy budowlanej mówimy jeszcze o katastrofie niezamierzonej, która przydarzyła się gwałtownie w wyniku której obiekt został zniszczony częściowo lub w całości. Dotyczy to również związanych z obiektem elementów, robót czy też urządzeń.

Prawo budowlane

Zgodnie z prawem budowlanym definicja katastrofy została nieco zawężona. Reguluje ono iż katastrofą są takie w/w działanie których skutki mogą być usunięte w postępowaniu określonym w przepisach prawa budowlanego.Katastrofą budowlaną nie będzie więc w świetle tego prawa awaria instalacji, uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami lub elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany.

Katastrofa – kogo powiadomić?

W razie katastrofy budowlanej powinniśmy obowiązkowo zorganizować doraźną pomoc poszkodowanym i przeciwdziałać rozszerzaniu jej skutków. W następnej kolejności powinniśmy zabezpieczyć miejsce katastrofy przed zmianami uniemożliwiającymi prowadzenie postępowania wyjaśniającego. Źle zabezpieczone miejsce lub w ogóle nie zabezpieczone (pomimo możliwości) przedłuży pracę komisji badającej sprawę i ewentualną wypłatę naszego odszkodowania. Wówczas powinniśmy zawiadomić policję i prokuraturę, inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta obiektu budowlanego, jeśli katastrofa budowlana nastąpiła w trakcie budowy a także organy zainteresowane przyczynami lub skutkami katastrofy z mocy szczególnych przepisów (np. Straż Pożarna).

Postępowanie wyjaśniające

W celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy budowlanej postępowanie prowadzi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego jako kierownika wojewódzkiego nadzoru budowlanego, wchodzącego w skład zespolonej administracji wojewódzkiej, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.