Katmandu jest stolicą państwa oraz największym spośród miast Nepalu. Jest położone w  niewielkiej dolinie, w samym „sercu” Nepalu. Teren otaczający Kathmandu jest jak strome zbocze, przechodzące w niewielkiej odległości, z ogromnych wysokości Himalajów w zupełnie płaski teren doliny Terai.

Katmandu jest prawdziwym sercem Himalajów, posiada bogatą historię datowaną około 200 lat wstecz, oraz wyrafinowaną kulturę, jedną z najbogatszych w całej Azji. Kathmandu przyciąga wielu podróżnych z całego globu i jest nie tylko celem wycieczek turystycznych i pielgrzymek, ale również ważnym centrum biznesowym.

Według przypuszczeń Katmandu zostało zapoczątkowane przez króla Gun Kamdey w 723 roku naszej ery. Według istniejących legend cały obszar na którym obecnie znajduje się stolica, był w przeszłości wielkim jeziorem, ale Maniushri, uczeń  Buddy Siakiamuni, przeciął wzgórze od północnej strony, co pozwoliło odpłynąć wodzie, czyniąc teren zdatnym do zamieszkania i zagospodarowania. Znaczenie oraz pochodzenie nazwy stolicy nie jest jednoznacze, ale jedna z prawdopodobnych hipotez stwierdza, że zostało nazwane po Kastha-Mandap („świątyni drzewa”), chwilę po wycięciu świątyni z jednego kawałka drzewa na rozkaz króla Lakshmi Narasingha Malla w 1596 roku.

Pierwsze zapiski na temat starego miasta oraz świątyń Buddyjskich i Hindu, są datowane na siedemnaste stulecie. Jednym z przykładów najwcześniejszych budowli jest Plac Durbar, postawiony w szesnastym stuleciu. W jego skład wchodzą m.in wspaniały paład królewski oraz wiele świątyń zbudowanych w tradycyjnym stylu. Znajduje się tam również budynek zwany Kumari Chowk, który jest domem dla „Kumari” małej dziewczynki, będącej żywą reinkarnacją bogini Hindu.

Stary pałac królewski jest częścią placu Durbar, który pozostaje sercem dla tradycji starego miasta oraz jest wyjątkowym dziedzictwem architektury tradycyjnej. Nie jest już siedzibą Króla, a w 1934 roku został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi, ale nadal pozostaje fascynującym miejscem do zwiedzania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.