Koloseum to jeden z najwspanialszych zabytków Rzymu. Ta niesamowita budowla działa niczym magnes na turystów, którzy marząc o tym aby ją zobaczyć ściągają do Wiecznego Miasta tysiącami. Koloseum zostało wybudowane za czasów świetności Imperium Rzymskiego, a jego właściwa nazwa to Amfiteatr Flawiusza. Praktycznie zaraz po jego wybudowaniu zaczęto w nim organizować krwawe imprezy w postaci walk gladiatorów. Gladiatorzy czyli wytrenowani do walki niewolnicy, którzy niejednokrotnie do perfekcji opanowali sztukę wojenną, stawali naprzeciwko siebie ku uciesz tłumu. Po zakończonej walce gdy jeden z wojowników powalił drugiego Imperator miał prawo podjęcia decyzji o tym czy przegrany ma żyć czy umrzeć. Prawo to było jednak często tylko pozorne, ponieważ to rozwrzeszczany i rozgorączkowany tłum często wpływał na decyzję władcy, który w obawie przed rozruchami i zamieszkami w mieście musiał dostosować swoją decyzję do wymagań widzów. Jak nie trudno się domyślić widzowie najczęściej pragnęli zobaczyć krew i śmierć… Najbardziej imponującymi przedstawieniami, które miały miejsce w Koloseum, były jednak bitwy morskie. Całą scenę amfiteatru zalewano wodą i wprowadzano na nią statki, które odgrywały prawdziwą bitwę morską.

Koloseum kojarzy się też często jako miejsce kaźni setek o ile nie tysięcy chrześcijan, którzy bywali wydawani na pożarcie dzikim zwierzętom takim jak lwy, tygrysy czy niedźwiedzie. Działo się to z reguły przed właściwymi walkami gladiatorów.

Historia Koloseum jest krwawa, ale nie zmienia to faktu, że jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli starożytności.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.