Wbrew powszechnemu mniemaniu trądzik nie jest tylko i wyłącznie dolegliwością ludzi młodych, choć faktycznie jedna z postaci trądziku – trądzik młodzieńczy, jest ściśle związana z okresem dorastania. Jednak wraz z zakończeniem okresu dorastania i osiągnięciem dojrzałości płciowej pojawiają się nowe zagrożenia.

U osób dorosłych może pojawić się trądzik różowaty, albo trądzik kontaktowy.

Trądzik młodzieńczy

Jest ściśle związany z okresem dorastania, kiedy to organizm rozpoczyna wzmożoną produkcję hormonów płciowych. Za ten rodzaj trądziku odpowiedzialne są hormony męskie, z testosteronem na czele. Pod ich wpływem gruczoły łojowe wzmagają produkcję łoju, łój którego zadaniem jest ochrona naszej skóry i włosów zatrzymywany jest w skórze, w miejscach tych zaczynają żerować bakterie, w efekcie obserwujemy różnego rodzaju wykwity skórne z licznymi zmianami zapalnymi. Stopień nasilenia trądziku w głównej mierze zależy od genów, choć nawyki pielęgnacyjne i żywieniowe również nie pozostają bez znaczenia.

Trądzik różowaty

Wciąż nie ma pewności co do jego etiopatogenezy, ale na szczęście medycyna dosyć dobrze rozpoznała mechanizm pojawiania się tego trądziku i dosyć skutecznie sobie z nim radzi. Trądzik różowaty pojawia się po trzydziestce, czasem później i jest związany z zaburzeniami naczyniowymi. W pierwszej fazie pojawia się rumień czyli zaczerwienienie na twarzy, które z czasem przybiera postać trądziku, w niektórych przypadkach skóra zmienia się nie do poznania: na skórze tworzą się miękkie guzy drastycznie zmieniające twarz osoby chorej. W walce z trądzikiem różowatym należy skupić się na profilaktyce i unikaniu czynników zaostrzających zmiany chorobowe, choć oczywiście możliwe jest też leczenie. Dermatologia estetyczna jest w stanie poradzić sobie nawet z guzowatymi trądzikowymi tworami.

Trądzik kontaktowy

Pojawia się pod wpływem kontaktu z pewnymi, trądzikotwórczymi substancjami. Są to między innymi tłuste kosmetyki, leki sterydowe, oleje, smary i dziegcie. W pierwszym przypadku mówimy o trądziku kosmetycznym, w drugim o trądziku polekowym, w trzecim zmiany na skórze nazywane są trądzikiem zawodowym, ponieważ zazwyczaj są ściśle związane z wykonywanym zawodem i występują u osób, które w pracy mają kontakt ze szkodliwymi substancjami.
W tych postaciach trądziku powodzenie w leczeniu zależy w głównej mierze od usunięcia bezpośrednich przyczyn tj. zmiany stosowanych kosmetyków, odstawienia leków (zamiany na inne) i unikania substancji wywołujących trądzik (lepsze zabezpieczenia w pracy, zmiana zawodu itp.).

Jak widać trądzik jest dolegliwością dosyć złożoną, w przypadku niektórych pacjentów poszczególne rodzaje zmian trądzikowych mogą nawet współistnieć. Dlatego niezmiernie istotne jest to, by w leczeniu trądziku zastosować się do zaleceń lekarza, a najpierw udać się doń w celu zdiagnozowania zmian i przyczyn wywołujących trądzik. Na podstawie wywiadu i ewentualnych dodatkowych badań dermatolog będzie w stanie postawić diagnozę i zaordynować leczenie najodpowiedniejsze dla danego rodzaju trądziku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.