Zaburzenia snu to problem, z którym ma problem więcej osób, niż się nam wydaje. Niestety jest on często bagatelizowany, a skutki źle przespanych nocy staramy się zniwelować kawą lub co gorsze innymi produktami energetycznymi. W ten sposób zamykamy błędne koło i nieświadomie rujnujemy swój organizm. Czy warto?

Co stwierdziły badania na temat niewystarczającej ilości snu:

Osłabienie organizmu
Zbadano wpływ skrócenia czasu snu przez 6 dni, na reakcję immunologiczną. Po podaniu szczepionki przeciw grypie u osób, które spały krócej reakcja przeciwciał w dziesięć dni po szczepieniu była o ponad połowę słabsza niż u ludzi, którzy spali normalnie.
Przyśpieszenie starzenia się organizmu
Długotrwałe problemy ze snem w znacznym stopniu przyspieszają procesy starzenia się organizmu.

Zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy i zaburzenia regulacji stężenia glukozy
W grupie zdrowych ochotników, po kilku nocach skróconego snu zaobserwowano, że zdolność insuliny do reakcji na glukozę zmalała o 1/3, a po spożyciu posiłku węglowodanowego potrzebowali oni 40% więcej czasu do normalizacji poziomu glukozy we krwi niż normalnie.

Zwiększenie ryzyka zachorowań na nadciśnienie i choroby serca
W/w badani mieli też wyższe stężenie kortyzolu w godzinach wieczornych. Ten wieczorny skok kortyzolu to czynnik podwyższonego ryzyka nadciśnienia.

Zaburzenia regulacji poziomu hormonów
Hormony regulują wszystkie reakcje zachodzące w naszym organizmie, zaburzenia hormonalne nieuchronnie prowadzą do wyniszczenia oraganizmu.

Ścisły związek między otyłością a czasem snu
Niedobór snu redukuje wydzielanie leptyny, hormonu sygnalizującego sytość i regulującego nasz bilans energetyczny. Efekt: spowolnienie metabolizmu, odkładanie się tłuszczu i wzmożony apetyt, zwłaszcza na wysokokaloryczne potrawy. Ankieta przeprowadzona w 2005 r. z udziałem 9500 osób ujawniła, że ludzie śpiący 5 godzin na dobę wykazywali o 60% większe prawdopodobieństwo otyłości niż inni, którzy spali 7 godzin i dłużej.

Główna przyczyna wypadków we wszystkich gałęziach transportu
Pozbawienie snu było główną przyczyną katastrofy statku Exxon Valdez, przez co przedostały się do morza miliony litrów ropy naftowej; w nocy przed startem Challengera pracownicy NASA spali niecałe dwie godziny. Prawdopodobnie to wpłynęło na ich błędną decyzję o starcie mimo zbyt niskiej temperatury.

Podsumowując te badania, widzimy, jak na dłoni, smutny obraz niewyspanego człowieka:

  • Spadek zdolności koncentracji
  • Problemy z uczeniem się
  • Uczucie ciągłego zmęczenia
  • Rozdrażnienie, agresja
  • Spadek odporności organizmu
  • Przyspieszenie starzenia się organizmu

Korzyści ze zdrowego, prawidłowego snu:

  • Uniknięcie wszystkich, wymienionych wyżej konsekwencji !!!
  • Regeneracja mózgu, naprawa komórek, odnowienie zapasów protein, wzmocnienie synaps.
  • Przetwarzanie, sortowanie i magazynowanie informacji zdobytych w fazie czuwania.
  • Sen sprzyja kreatywności, przełomowym pomysłom i znajdowaniu twórczych rozwiązań pozornie nierozwiązywalnych problemów.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika