Nawierzchnia z kostki brukowej wykonana przez profesjonalną ekipę brukarską, to ozdoba Twojej posesji. Powinna być nie tylko trwała, ale także zachować swoje estetyczne walory. Aby po latach użytkowania kostka zachowała swój naturalny wygląd, należy o nią systematycznie dbać. Niewiele osób zwraca uwagę na właściwości betonu oraz proces jego starzenia się – jest to materiał porowaty, który w trakcie użytkowania ulega zmianom. Aby zachować jego właściwości w jak najlepszym stanie, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Dużą uwagę należy przykuć do uzupełniania spoin oraz piasku użytego do tego celu. O kostkę brukową należy dbać już od pierwszych dni jej użytkowania. Dopilnuj, aby spoiny były na bieżąco wypełniane piaskiem, który został użyty do ich ułożenia. To zapobiegnie przemieszczaniu się pojedynczych kostek, a także uniemożliwi zarastanie spoin mchem lub trawą. Pamiętaj także, że piasek użyty do tego celu nie może zawierać frakcji pylastych lub ilastych, które wnikają w beton i powodują trudne do usunięcia przebarwienia.

Roślinność pojawiająca się pomiędzy fugami spowodowana jest także przez nanoszenie ziemi z kół samochodów, kosiarek, czy butów. Ziarna roślin bardzo łatwo zagłębiają się w nich i powodują wyrastanie roślinności. Aby temu zapobiec, należy czyścić powierzchnię kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej, a następnie zasypywać spoiny piaskiem (jeżeli występuje tam wolna przestrzeń).

Częstym widokiem na kostce mogą także być białe naloty, nie należy jednak się tym martwić, to naturalny proces dojrzewania betonu, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zjawisko to zwane jest jako „wykwity wapienne”. Są jednak metody na ich eliminację. Pierwszym z nich jest piaskowanie kostki już podczas jej układania, wtedy wykwity mogą zostać już częściowo usunięte. Zdarza się, że przy prawidłowo zaprojektowanej podbudowie znikają bezpowrotnie.

Jeśli ilość wykwitów wapiennych jest bardzo duża i psuje to estetykę powierzchni z kostki brukowej, wtedy można zastosować przeróżnego rodzaju środki chemiczne. Należy jednak zwrócić wtedy szczególną uwagę na zalecenia producenta co do ich użycia. Nieodpowiednie użycie środków może doprowadzić do trwałych zmian (przebarwień). Zanim użyjesz jakiś środek na nawierzchni, najpierw wypróbuj go na małym odcinku, aby sprawdzić jego działanie.

Duży wpływ na powstawanie białych plam może mieć podbudowa nawierzchni z kostki brukowej, jeśli trzyma wodę, wtedy wykwity wapienne będą stale powracać – w takim wypadku jedynym wyjściem jest demontaż kostki oraz zmiana podbudowy.

Częstym problemem są także plamy oleiste na nawierzchni, przykładowo z oleju silnikowego, hydraulicznego, smaru, czy płynu hamulcowego. Takie plamy należy usuwać odpowiednimi środkami chemicznymi, nie należy używać do tego celu myjki ciśnieniowej, ponieważ powiększy ona jedynie obszar zabrudzenia.

Na rynku dostępnych jest także wiele środków do impregnacji betonu,  zabezpieczają one kostkę przed wchłanianiem zabrudzeń, a także zmieniają jej właściwości wedle naszego uznania – mogę sprawić, że kostka zmatowieje, nabierze błysku, bądź zmieni intensywność kolorów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.