Tereny zielone
Niektórzy zachwycają się pięknem róż czy krótko ściętego zielonego trawniczka, inni tymczasem ubóstwiają klimat rozpalanego grilla. Żeby jednakże móc upajać się czasem spędzanym w swoim ogrodzie, wcześniej należy o niego zadbać. Żeby prawidłowo przygotować się do letniego sezonu, gdy to radość korzystania z ogródka jest dla wielu osób najwyższa, trzeba zabrać się do pracy już jesienią.

Przede wszystkim powinno się usunąć z trawnika przeschłe źdźbła, mech oraz liście. W ogródku należy też usunąć wszystkie pozostałości po kwiatkach, ziołach, roślinach jednorocznych. Wszystko to by zapobiec gniciu i powstawaniu w późniejszym czasie chwastów. Jeśli jest oczko wodne wówczas dobrze zakryć je folią lub siatką, jednakże nie można zapominać o ewentualnych rybkach, którym należy zapewnić dostęp powietrza do wody – można kupić specjalistyczne pompki, które zapobiegną zamarznięciu wody zimą, lub przy przymrozkach położyć w jednym miejscu kępkę słomy na powierzchni. Jesień to też dobra pora na zasadzenie roślin cebulowych.

Wszystkie usunięte rośliny można ułożyć w jednym miejscu, otrzymanyta metoda kompost będzie można zużytkować do użyźniania ziemi. Trawę można wzmocnić już jesienią specjalnymi nawozami na tę porę roku.

Zima to pora roku, gdy prace ogrodowe polegają głównie na doglądaniu. Nie powinno się usuwać śniegu z trawy i ziemi, ponieważ stanowi on pokrywę, która tworzy naturalną izolację. Dobrze jest jednak strzepywać śnieg z gałęzi, ponieważ pod jego ciężarem mogą rwać się lub ulegać połamaniu.

Razem z wiosną i cieplejszymi dniami ogród zaczyna się budzić do życia. Aby jednakże rozkwitł w pełnej okazałości, trzeba nieco w tym pomóc. Po pierwsze należy zacząć od oczyszczenia, z tego, co przyniosła zima. Ponownie należy zacząć od usunięcia liści, gałęzi oraz wszystkich zalegających rzeczy, jakie mogą hamować mechanicznie rozkwit roślinności. Dobrze by było napowietrzyć glebę, robiąc w ziemi nakłucia. Pielęgnację trawnika można uzupełnić o rozsypanie nowych nasion, zaś drzewka, krzewy oraz inne rośliny poprzycinać, usuwając części schorowane lub te uniemożliwiające pełny rozkwit.

Można już też zabrać się za plewienie i czyszczenie chodników, a oczko wodne odsłonić i oczyścić z zabrudzeń.

Nadchodzi lato, pora, na którą przeważnie się czeka. Pojedynek z chwastami będzie jeszcze uciążliwsza, ale jest to czynność konieczna. Chwasty usuwamy mechanicznie lub środkami chemicznymi, trzeba jednakże baczyć, aby nie zepsuć naszych drogich roślin i zadbać wpierw o ich osłonę.

Wskazane jest o tej porze roku zapoczątkować nawożenie gleby, wolno zużytkować kompost nagromadzony jesienią, można zacząć też opryski, w ten sposób rośliny wzmocnią się przed upałami. A skoro mowa o upałach to w rzeczy samej trzeba pamiętać o częstym i sukcesywnym podlewaniu roślinności. Latem woda z gleby nadzwyczaj ekspresowo odparowuje, jeżeli więc opady deszczu nie są za bardzo obfite, wtedy rośliny wysuszają się i obumierają. Przy podlewaniu istnieje istotna norma, by nie robić tego w ciągu dnia, by woda dodatkowo nie posłużyła słońcu za soczewkę i nie przypalała liści, łodyg czy źdźbeł; najpewniej zrobić to o świcie lub o zachodzie słońca.

Zostało jeszcze posadzenie nowych roślin oraz systematyczne koszenie trawnika i już można radować się zapachem kiełbasek z grilla w pięknie utrzymanym ogrodzie, w słoneczne letnie popołudnie.

Jeżeli natomiast nie umiemy zorganizować sobie czasu na tyle, aby zająć się własnym ogrodem, wówczas z pomocą przychodzą nam wyspecjalizowane firmy, które zrobią wszystko za nas. Jedna z tych firm, której przedmiotem działalności jest profesjonalna pielęgnacja terenów zielonych w Strzelcach Opolskich, tak opisuje prace ogrodnicze: „nie ma nic przyjemniejszego, jak praca nad utrzymaniem piękna natury, koronny rezultat naszej działalności stanowi zawsze największą satysfakcję”. Pamiętajmy więc, iż szanując nasz ogródek, dbamy też o przyrodę i wystawiamy opinię o samych sobie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika