sieci światłowodoweRozwój sieci internetowej, która wywodzi się z projektu APRANET, sprawił, że wzrosło znacznie zapotrzebowanie na światłowody. Poprzednie rozwiązania, jakimi były kable koncentryczne czy skrętowe, nie sprawdzają się w przypadku sieci komputerowych na dużą skalę albo takich wymagających szybkiego połączenia. Dlaczego światłowody są lepsze, jakie mają zalety i wady oraz gdzie się je stosuje? O tym w tym tekście.

Konstrukcja materiałowa światłowodów

Technologia przesyłania sygnałów cyfrowych poprzez sygnał świetlny nie jest nowy. Już w latach ’90 wprowadzono patent na światłowody, które wyróżniały się wysokim transferem oraz bliskim zeru oporem przesyłania sygnałów.

Standard 802.3j sprawił, że firmy w Stanach Zjednoczonych na fali bańki internetowej zaczęły masowo zakładać sieci oparte o światłowody, aby tylko doposażyć kolejne serwerownie w szybkie łącza. Pęknięcie bańki zamknęło ten szaleńczy maraton, lecz sieci pozostały nietknięte.

Zalety i wady światłowodów

Poniższa tabela prezentuje, jakie wady oraz zalety posiadają światłowody:

Zalety Wady
Bardzo duża przepustowość (rzędu 1Gb/sek) Wysokie koszty metra okablowania oraz montażu
Niskie straty na sygnale, bardzo duży zasięg bez stosowania wzmacniaczy Podatność na łamanie, niska giętkość w porównaniu do kabla skrętkowego
Odporność na warunki atmosferyczne oraz niewrażliwość na pole elektromagnetyczne Wymaga stosowania nowych portów sieciowych oraz podwójnego kabla osobno do wysyłania i pobierania danych

 

Rodzaje sieci światłowodowych

Światłowody znalazły zastosowanie przede wszystkim w rozprowadzaniu sygnału pomiędzy dużymi odległościami, a także w sieciach pionowych. Zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje światłowodów, zewnętrzne oraz wewnętrzne:

  • Światłowody zewnętrzne – posiadają otulinę kevlarową oraz gruby pancerzyk PCV, który zabezpiecza je przed działaniami warunków atmosferycznych.
  • Światłowody wewnętrzne – są bardziej giętkie i chudsze, dzięki czemu łatwiej się je montuje w mieszkaniach, blokach oraz zakładach pracy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.