Dobry rower kosztuje zwykle od 1000 do 2500 zł. Jeżeli chcemy aby nasz jednoślad dobrze i jak najdłużej nam służył musimy pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu, konserwacji pojazdu oraz środkach ochrony przed kradzieżą. Jakie ubezpieczenia rowerowe warto wziąć pod uwagę?

ubezpieczenie roweruW Polsce nie ma ustawowego wymogu ubezpieczania roweru. Niestety przy takim stanie rzeczy wiele osób jeździ bez jakiejkolwiek ochrony i zabezpieczenia. Jedzie sobie taki rowerzysta środkiem ulicy, bez kasku, bez żadnego ubezpieczenia. Jeśli zdarzy się wypadek, to skutki mogą być tragiczne. Bo rowerzysta w starciu z pojazdem osobowym nie ma szans.

Nie oznacza to jednak, że za wszelkie stłuczki i wypadki zawsze odpowiadają kierowcy samochodów. Rowerzysta również może spowodować kolizję lub potrącić pieszego. Wskazane jest aby dysponował w takiej sytuacji ubezpieczeniem OC roweru. W innym wypadku np. gdy rowerzysta potrąci pieszego będzie zobowiązany z własnej kieszeni zapłacić za doznane przez potrąconą osobę szkody na zdrowiu.

Kolejną kwestią jest zakup Casco roweru. Casco roweru to odpowiednik ubezpieczenia samochodu Autocasco. Nie musisz załamywać się z powodu doznanych uszkodzeń w rowerze, jeżeli wykupiłeś casco roweru. Za naprawę jednośladu zapłaci ubezpieczyciel.  Suma ubezpieczenia w przydatku tej polisy sięga zwykle kwoty kilku tysięcy złotych, czyli wartości roweru.

Następną istotną polisą jest ubezpieczenie od ryzyka kradzieży roweru. Strach przed kradzieżą jednośladu nieraz spędza rowerzystom sen z powiek. Rower można znacznie łatwiej ukraść niż samochód. Człowiek boi się zostawić rower w piwnicy, bo już kilkukrotnie miały tam miejsce kradzieże. Jeżeli mieszka na pierwszym czy drugim pietrze i nie ma okratowanego balkonu, to zostawianie jednośladu na balkonie także nie jest idealnym pomysłem. Najczęściej do kradzieży roweru dochodzi w chwili gdy decydujemy się zostawić rower gdzieś na zewnątrz np. przed szkołą, biurowcem czy sklepem. Aby czuć się pewniej i bezpiecznie warto zakupić ubezpieczenie od ryzyka kradzieży roweru.

Do rozważenia jest także ubezpieczenie bagażu. W momencie gdy często przewozimy rowerem rozmaite bagaże, lepiej zakupić ubezpieczenie. Pamiętajmy jednak że ubezpieczenie bagażu dotyczy bagażu przewożonego podczas użytkowania roweru. Bagaż może obejmować np. części zamienne roweru, które również często bywają kradzione.

Dobrze chroniony jednoślad może nam służyć wiele lat. W ciepłe, letnie miesiące warto przesiąść się z dusznego tramwaju czy samochodu na rower i poczuć wakacje.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika