dziecko
Leczenie łuszczycy u dzieci nie tylko jest możliwe, ale nawet przynosi bardzo korzystne rezultaty, rodzice malucha muszą mieć jednak świadomość tego, że nie jest wcale proste. Ograniczeniem dla lekarza może być już choćby to, że dziecięcy organizm cały czas się rozwija, a co za tym idzie maluchowi nie można podawać wszystkich leków, które sprawdzają się w odniesieniu do dorosłych pacjentów. Leczenie małego łuszczyka musi uwzględniać również potrzeby całej jego rodziny, to bowiem od wsparcia rodziców i rodzeństwa często zależy sukces terapii. Prawidłowe relacje lekarza i rodziców małego dziecka są zresztą istotne przez cały czas trwania terapii, troska o nie powinna zatem leżeć w interesie każdej ze stron.

Lekarze zajmujący się problemem łuszczycy u dzieci preferują terapię polegającą na systematycznej zmianie podawanych im leków. Lista medykamentów, które pozwalają na zwalczanie zmian łuszczycowych jest duża, zbyt długie stosowanie kolejnych z nich może zaś prowadzić do skutków ubocznych, które mogą odbijać się wyjątkowo niekorzystnie na małym pacjencie. Samo leczenie łuszczycy u dzieci może przybierać postać leczenia miejscowego oraz ogólnego, dobór właściwej metody walki z łuszczycą jest zaś uzależniony między innymi od przebiegu choroby i jej intensywności. Leczenie miejscowe stosowane jest w największej ilości przypadków, najważniejszym zadaniem, jakie stawiają przed sobą lekarze jest niedopuszczenie do tego, aby konieczne stało się przejście do leczenia ogólnego.

Ogólne leczenie łuszczycy u dzieci proponowane jest przede wszystkim wówczas, gdy ogniska choroby są rozsiane po całym ciele, przebieg łuszczycy jest gwałtowny, a sama choroba nie pozostaje bez wpływu na życie małego pacjenta, Rozwiązania stosowane w przypadku leczenia ogólnego nie pozostają zresztą bez wpływu na stan zdrowia dziecka. Leki mogą hamować wzrost malucha, należy jednak liczyć się i z tym, że przyjmowanie ich przez zbyt długi okres może zwiększyć ryzyko występowania chorób nowotworowych. Współcześnie lekarze podejmują decyzję o ogólnym leczeniu łuszczycy u dzieci wyłącznie po rozmowie z maluchami i ich rodzicami, wychodzą bowiem z założenia, że każda ze stron ma prawo wiedzieć, na jakie ryzyko się decyduje. W czasie trwania leczenia ogólnego dziecko pozostaje zresztą pod ścisłą opieką lekarza, który obserwuje nie tylko postęp choroby, ale i zmiany, jakie zachodzą w organizmie małego pacjenta.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.