Wypadanie włosów to problem wielu mężczyzn i kobiet, który może być wywołany z różnych powodów. Podstawą leczenia łysienia jest znalezienie powodu wypadania naszych włosów. Jeśli tracimy włosy z powodu starości, nieodpowiedniej higieny głowy, złej diety to wykrycie przyczyny nie będzie trudne. Jednak czasami bywa tak, że prowadzimy zdrowy tryb życia i teoretycznie włosy nam nie powinny wypadać. Wszystkie wyniki badań mamy wtedy dobre, a znalezienie powodu jest prawie niemożliwe. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy nie cierpimy na łysienie wywołane stresem.

Stres powoduje łysienie
Jeśli mamy problemy z łysieniem, a nasze wszystkie wyniki badań są dobre, może to oznaczać, że tracimy włosy przez zbyt silne emocje lub stres. Jeszcze nie tak dawno specjaliści zaprzeczali, że stres może wywołać łysienie, ale na szczęście medycyna posuwa się do przodu i się rozwija. W dniu dzisiejszych jest to udowodnione naukowo, że stres ma wpływ na wypadanie włosów.

Łysienie plackowate wywołane stresem
Najczęściej stres powoduje łysienie plackowate, czyli bardzo szybkie wypadanie włosów, ale nie na całej głowie, tylko w losowych miejscach w grupie. Efektem takiego łysienia są „placki” bez włosów, czyli miejsca pozbawiane owłosienia. Czasami taki placek może pojawić się z tyłu głowy, czasami z boku (różnie z tym bywa) w ekstremalnych sytuacjach pojawia się nawet kilka takich „placków”. Łysienie plackowate wywołane stresem jest zazwyczaj bardzo gwałtowne. Może się okazać, że wieczorem poszliśmy spać zdrowi, a rano obudzimy się z łysymi „plackami” na głowie. Na szczęście włosy w takim wypadku odrastają bardzo szybko jak tylko minie stres.

Łysienie telogenowe i stres

łysina

Bardzo rzadko, ale stres może też wywołać łysienie telogenowe, które polega na przejściu włosów w fazę telogenu, czyli spoczynku. Efektem takiego łysienia jest wypadanie włosów dopiero po kilku miesiącach. Włosy w łysieniu telogenowym wypadają na całej powierzchni głowy, w miarę równomiernie. Niestety proces odrastania włosów w przeciwieństwie do łysienia plackowatego jest bardzo długi.

Czy łysienie powodowane stresem dotyczy wszystkich?
Oczywiście nie, niektórzy ludzie są bardziej podatni na łysienie z powodu stresu, a inni są całkowicie odporni. Niestety na razie nie da się tego zbadać w żaden sposób, więc zanim łysienie spowodowane stresem nas nie dopadnie to nie będziemy wiedzieć czy jesteśmy na nie podatni. Z tego powodu warto unikać stresy, tym bardziej, że powoduje on nie tylko łysienie, ale mnóstwo innych dolegliwości.

Jak leczyć łysienie spowodowane stresem
Łysienie wywołane stresem należy leczyć w tradycyjny sposób, czyli przy pomocy szamponów na łysienie. Jest tylko jedna uwaga. Zanim zaczniemy leczyć łysinę szamponem na łysienie to musimy wyeliminować z naszego życia sytuacje stresujące i wywołujące bardzo duże emocje. Jeśli tego nie zrobimy to nawet najlepszy szampon na łysienie okaże się bezskuteczny.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika