Mimo zmian, jakie zachodzą w polskim systemie nauczania, szkoła nadal nie sprawia pozytywnego wrażenia. Uczęszczający do niej uczniowie mają powody do niezadowolenia, a osoby, które zastanawiają się nad tym, czy polskie dzieci mogą czerpać z nauki radość zbliżoną do tej, jaką odczuwają ich koledzy na zachodzie z Europy, ciągle mają co do tego poważne wątpliwości.

Na szczęście zarówno rodzice, jak i opiekunowie maluchów wcale nie muszą bezradnie przyglądać się pewnej nieporadności typowej dla edukacji najmłodszych w Polsce. Sami mogą przecież wspierać nauczycieli, a ich działania są w stanie przyczynić się do tego, że nauka zacznie sprawiać maluchowi przyjemność. Będzie to możliwe przede wszystkim wówczas, gdy dziecku zaproponowana zostanie nauka poprzez zabawę, warto zatem zastanowić się nad jej metodami.

Zaciekawienie dziecka otaczającym go światem może następować na wiele sposobów, nie wymaga przy tym wcale poważnych inwestycji finansowych. Często już sam rodzinny spacer do lasu wystarcza, aby maluch odkrył w sobie zamiłowanie do wiedzy o przyrodzie, rodzice mogą przy tym poświęcić wolny czas również na propagowanie innych nauk. Nauczanie poprzez zabawę może zresztą odbywać się również w domowym zaciszu, w realizacji tego założenia pomogą na przykład mapy ścienne. W sprzedaży dostępne są dziś mapy przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych, ich znakiem rozpoznawczym jest więc zarówno staranność wykonania i precyzja (nauka najmłodszych nie powinna opierać się na przekłamaniach), jak i atrakcyjność wizualna. Nabywcy wspomnianych map nie mogą zresztą narzekać również na brak ich zróżnicowania, w sprzedaży dostępne są bowiem rozwiązania, które przypadną do gustu zarówno małym podróżnikom (tego rodzaju mapa ścienna zaznajamia dzieci z nazwami kontynentów i wyglądem flag kolejnych państw), jak i początkującym przyrodnikom (mapa z informacjami na temat roślin i zwierząt występujących na poszczególnych kontynentach).

Dziecko, które opanowało już naukę czytania może korzystać z mapy ściennej samodzielnie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby nauka poprzez zabawę integrowała dzieci i ich opiekunów. Obie strony mogą się wzajemnie „odpytywać” zgłębiając informacje zawarte na mapie oraz poszukiwać dodatkowych danych wartując wspólnie atlasy, encyklopedię i kolejne strony internetowe. Często bywa zresztą tak, że jedna zabawa z wykorzystaniem mapy ściennej staje się inspiracją dla kolejnej gry.

O autorze

Magda - interesuję się turystyką, edukacją, zdrowiem oraz aranżacją wnętrz. Piszę o tym, czytam, praktykuję. Pozdrawiam wszystkich czytelników :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika