ueJuż 7 czerwca Polacy pójdą do urn, by wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Wiele osób zastanawia się na jakiego kandydata i na jaki komitet wyborczy oddać swój głos. Zadanie jest utrudnione, dlatego że kampania wyborcza jest wyjątkowo niemerytoryczna. Zamiast skupić się na sprawach europejskich związanych z traktatem reformującym, czy liberalizacją unijnej gospodarki, politycy zajmują się sprawami krajowymi i wzajemnymi oskarżeniami o kryzys gospodarczy.

Z pomocą przychodzi nam nowy serwis internetowy glosuje.com.pl, wyróżniony nagrodą na warszawskim Mini-Seedcamp 2009. W serwisie możemy sprawdzić zbieżność naszych poglądów politycznych, z poglądami wszystkich komitetów wyborczych, a nawet z konkretnymi politykami. Wystarczy wypełnić ankietę, w której określamy nasze poglądy z takich dziedzin jak polityka zagraniczna, gospodarka, polityka społeczna, etyka i wartości oraz polityka energetyczna. Po podliczeniu głosów pojawia się lista komitetów posortowana według zbieżności do naszych poglądów. Dostępne są również szczegółowe informacje, który z kandydatów ma podobne poglądy do nas. Baza ankiet wypełnionych przez polityków cały czas się powiększa i można znaleźć na niej również znane nazwiska takie jak Danuta Hubner, Marek Siwiec czy Janusz Lewandowski.

Projekt współtworzony jest przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Wileńskiego, Centrum Europejskie  Uniwersytetu  Warszawskiego, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz International Smart Voting Initiative.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.