budzikKłopoty z zasypianiem zdarzają się każdemu – od czasu do czasu. Jednak, gdy problem ten pojawia się z coraz większą częstością, trzeba się zaniepokoić. Zanim jednak sięgniemy po tabletki nasenne, warto wypróbować domowe sposoby walki z bezsennością. Oto kilka propozycji zalecanych na sen – lepszy sen.

Przyczyna bezsenności

Bezsenność rozumiana także jako kłopoty ze snem mogą mieć różne podłoże. Zaburzenia snu wiążą się jednak najczęściej z fizycznymi, psychicznymi, a nawet społecznymi kłopotami. Niekiedy źródłem bezsenności są choroby somatyczne (zwykle: nowotwory, choroby tarczycy, cukrzyca, reumatyzm). Najczęściej jednak zaburzenia snu pojawiają się na tle emocjonalno-psychicznym, związanym z narastającymi sytuacjami stresowymi.

Bezsenności, która zaczyna panować i nam przeszkadzać nie należy bagatelizować. Należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Kłopoty ze snem są niejako sygnałem od organizmu, że nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno.

Zioła na bezsenność

Zanim sięgniemy po tabletki na sen, warto spróbować z ziołami na bezsenność. Są one bezpieczne i mogą przynieść oczekiwane efekty.

Najbardziej popularną rośliną zielną jest melisa. Od dawna ma ona zastosowanie w lecznictwie. Może być wykorzystywana jako ziele przyczyniające się do wzmocnienia układu nerwowego. Łagodzi skutki stresu i koi. Melisę można dostać w postaci herbatki ekspresowej albo też w formie suszu. Z tego drugiego można zrobić własny melisowy napar. Wystarczy rozdrobnić liście melisy (jedna łyżka), a następnie zalać wrzącą wodą. Po kilkunastu minutach napar odcedzić. Tak przygotowany napój należy wypijać nawet trzy razy dziennie po jednej szklance.

Środkiem na bezsenność może okazać się gałka muszkatołowa. W medycynie Wschodu gałka była wykorzystywana w zwalczaniu kłopotów ze snem, nadpobudliwości czy nawet zapobiega wzdęciom. Dobrym pomysłem na spożycie gałki muszkatołowej jest jej spożycie w „towarzystwie” mleka oraz miodu. Pół łyżeczki startej gałki należy dodać do mleka z miodem i w takiej postaci wypijać. Warto pamiętać, że gałka muszkatołowa spożywana w nadmiarze może wykazywać właściwości psychoaktywne. Może także prowadzić do poronienia, jeśli kobieta znajduje się w ciąży.

Innym sposobem na bezsenność jest zastosowanie arcydzięgla. Jego główne działanie polega na kojeniu układu nerwowego. Ziele to może więc pomóc szczególnie w przypadku bezsenności spowodowanej narastającymi sytuacjami stresowymi.

Naturalne tabletki na sen

W sprzedaży dostępne są także tabletki na sen, ale pochodzenia naturalnego. Oznacza to zatem, że są bezpieczniejsze w stosowaniu aniżeli tabletki na sen (zwykle są to tabletki antydepresyjne). Jeżeli jednak będziemy ich nadużywać, wówczas i w w przypadku takich specyfików mogą wystąpić działania niepożądane.

W ogólnodostępnych tabletkach na sen zawarte są przede wszystkim: melatonina, melisa, lawenda, kozłek lekarski.

Melatonina jest hormonem, który odpowiada za wszystkie procesy związane ze snem Uczestniczy bowiem w regulowaniu snu oraz normowaniu biologicznego zegara. Przyjmuje się ją po to, by zminimalizować negatywne skutki między innymi: zmiany stref czasowych czy też zakłócenia rytmu dobowego związanego z pracą na kilka zmian (w tym także praca w nocy). Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą zażywać tabletki zawierające melatoninę. Do przeciwwskazań zalicza się: osoby wykazujące wrażliwość na ten hormon, kobiety w ciąży, osoby z chorą wątrobą. Co więcej trzeba liczyć się z kilkoma działaniami niepożądanymi, które objawiają się bólami głowy, obniżeniem temperatury ciała, czy też uczuciem dezorientacji.

Pozostałe składniki tabletek na sen przyczyniają się do uspokojenia i wyciszenia układu nerwowego.

Inne środki pomagające w zasypianiu

Jeżeli mamy problemy z zasypianiem, warto również skorzystać z innych, sprawdzonych sposobów walki z zaburzeniami snu. Przede wszystkim należy wprowadzić kilka zmian do swojego dotychczasowego trybu życia.

Walkę z bezsennością należy rozpocząć od zastanowienia się, czy przypadkiem sypialnia nie służy nam jeszcze do innych czynności niż tylko spanie. Zwykle bywa tak, że pokój do spania służy wielu innym czynnościom, począwszy od oglądania telewizji, a skończywszy na zjadaniu posiłków (nie mam tu na myśli sporadycznego śniadania podawanego do łóżka). W ten sposób mózg nie ma możliwości na prawidłowe przetwarzanie sygnałów, że idziemy akurat spać. Warto więc robić wszystko, by łóżko służyło wyłącznie do spania. Oczywiście mowa tu o osobach, które mają ciągłe kłopoty z zasypianiem.

Na sen dobra jest także ciepła kąpiel z dodatkiem olejków relaksujących. Błogie wylegiwanie się w wannie daje możliwość zapomnienia o kłopotach. Ciepła woda rozluźnia ciało i sprawia, że czujemy się odprężeni. Znikają wszystkie napięcia. Dzięki temu po kąpieli znacznie łatwiej będzie nam zasnąć.

Warto zadbać także o odpowiednią temperaturę w sypialni. Gdy jest zbyt gorąco bądź zbyt zimno, znacznie gorzej się zasypia. Dlatego też, zanim pójdziemy spać, warto przewietrzyć sypialnię. Szybko poczujemy różnicę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.