Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. To właśnie dzięki niemu możliwe jest obrazowe odbieranie otaczającego nas świata. Bardzo często zdarza się jednak że na skutek różnych czynników takich jak, uwarunkowania genetyczne, wiek, różnego rodzaju choroby, czy też niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych mogą wpłynąć na znaczne pogorszenie się wzroku. Na skutek tych czynników u wielu osób pojawiają się liczne wady wzroku.

soczewki kontaktowe dla każdego Prac w nieodpowiednich warunkach takich jak niewystarczające oświetlenie ma obecnie znaczący wpływ na pogarszanie się naszego wzroku. Obecnie w wielu zawodach biurowych praca opiera się na ciągłym wykorzystywaniu komputera. Ciągłe patrzenie na monitor z bliskiej odległości może w końcu doprowadzić do wystąpienia jednej z wielu wad wzroku. Wśród najczęściej występujących wad wzroku występujących współcześnie wymienić należy nadwzroczność, krótkowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm.

Nadwzroczność nazywana najczęściej dalekowzrocznością to wada wzroku powodująca zmniejszenie ostrości obrazu obserwowanego z bliska. Osoby cierpiące na nadwzroczność mają trudności z dłuższym czytaniem. Bardzo często występują u nich bóle głowy. Jest to najczęściej wada dziedziczona, ujawniająca się we wczesnym dzieciństwie. Bardzo często u dzieci nadwzroczności towarzyszy zez zbieżny. Nadwzroczność może być leczona za pomocą okularów i soczewek kontaktowych skupiających, których moc określana jest przy pomocy dioptrii ze znakiem plus.

Wśród wymienionych wad wzroku to właśnie krótkowzroczność jest tą która występuje najczęściej. Wrażenia wzrokowe rejestrowane przez krótkowidza są nieostre. Aby dokładniej widzieć szczegóły oglądanego przedmiotu najczęściej przysuwa go sobie bliżej i mruży oczy. Aby zredukować krótkowzroczność stosuje się okulary, soczewki kontaktowe oraz zabiegi chirurgiczne. W przypadku okularów i soczewek ich moc określana jest przy pomocy dioptrii ze znakiem minus.

Astygmatyzm to choroba powodowana zaburzeniem sferyczności oka. W przypadku, gdy oko posiada większa szerokość niż wysokość widziany obraz ulega rozmazaniu w jednym z kierunków. Problem ten jest związany z niewłaściwym ogniskowaniem obrazu przez oko. Bardo często wada ta towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. Wada ta może ulec pogłębieniu na skutek zmiany w strukturze oka.

Można wymienić dwa rodzaje astygmatyzmu. Pierwszym z nich jest tzw. astygmatyzm regularny. W tym przypadku w oku występują dwie osi optyczne, co spowodowane jest owalnym ( zamiast kulistego) kształtem rogówki. stygmatyzm tego typu leczony jest przy pomocy okularów ze specjalnymi soczewkami cylindrycznymi. Soczewki stosowane w tego typu okularach są znacznie droższe niż soczewki stosowane w okularach korygujących inne wady wzroku.

Drugim rodzajem tej wady wzroku jest astygmatyzm nieregularny. Pojawia się on najczęściej w przypadku mechanicznego uszkodzenia gałki ocznej przykładowo an skutek wypadku. W tym przypadku oko posiada większą liczbę osi optycznych. Do korekcji tego rodzaju astygmatyzmu najczęściej używane są soczewki kontaktowe. W przypadku gdy astygmatyzm nie jest zbyt dużą wadą może on być korygowany przez naturalny mechanizm akomodacji oka.

Starczowzroczność to wada wzroku ujawniająca się wraz z wiekiem. Jej przyczyną jest częściowa utrata zdolności akomodacji przez oko. Proces ten jest naturalny a jego przyczyną jest starzenie się organizmu. Tego rodzaju wada wzroku może dotknąć zarówno, które posiadały wcześniej inną wadę wzroku jak również u osób, u których wcześniej żadne wandy nie występowały. W przypadku starczowzroczności pogorszeniu ulega jakość obrazu obserwowanego z bliska.
Tego typu wada wzroku może być eliminowana poprzez użycie okularów dwuogniskowych, okularów progresywnych lub soczewek kontaktowych.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.