Blue Laser and Clear Obsidian [PD] [Public Domain] Dylan O'Donnell 2010

Nanofotonika to nowa gałąź nauki powstała na pograniczu nanotechnologii i optoelektroniki. Kluczowym obszarem zainteresowań nanofotoniki jest badanie oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego (światła) z obiektami o wymiarach liczonych w nanometrach. Nanometr jest jednostką tysiąc razy mniejszą niż mikrometr i milion razy mniejszą niż milimetr. Obiekty o wymiarach nanometrowych są nie tylko bardzo małe, ale mają też odmienne właściwości niż te, które możemy zobaczyć gołym okiem. Świat nano to świat, w którym rządzi mechanika kwantowa, w którym wszystko dzieje się inaczej niż w naszym świecie. To świat, który cały czas dopiero poznajemy i uczymy się wykorzystywać jego niezwykłe właściwości.

Elementy nanofotoniczne, które już są tworzone i wykorzystywane praktycznie to lasery półprzewodnikowe (zwane też diodami laserowymi), detektory promieniowania elektromagnetycznego i przede wszystkim kryształy fotoniczne. Wykorzystując takie elementy można tworzyć wyrafinowane systemy, których potencjalne zastosowanie jest bardzo szerokie. Takie układy porównywane są do układów scalonych wykorzystywanych w elektronice. Różnica jest taka, że w układach scalonych nośnikami informacji, czy też energii, są elektrony, natomiast w fotonice tę rolę pełnią fotony – cząstki światła. Niesie to za sobą szereg korzyści, a przede wszystkim zwiększa szybkość działania takich urządzeń.

Polscy naukowcy i polskie ośrodki naukowe mają już wybitne osiągnięcia w dziedzinie nanofotoniki. Powstały one w wyniki kontynuowania badań w zakresie nanotechnologii i optoelektroniki, która od dawna jest polską specjalnością. Niestety dotychczas odkrycia polskich uczonych rzadko prowadziły do rozpoczęcia produkcji gotowych urządzeń i nie prowadziły do wzmocnienia polskiego gospodarki. Chociaż i tutaj są chlubne wyjątki.

Aby zmienić tę sytuację powołano do życia Centrum Nanofotoniki, będące konsorcjum wiodących krajowych ośrodków naukowych prowadzących badania w tej dziedzinie. Konsorcjum to na za zadnie doprowadzić do wytworzenia zaawansowanych technologicznie podzespołów do urządzeń i systemów stosowanych w przemyśle, medycynie, ochronie środowiska i technice wojskowej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.