Trudno jest spotkać palacza, który szczerze i kategorycznie będzie deklarować przywiązanie do nałogu. Większość uzależnionych od nikotyny chciałaby czym prędzej rozstać się z nałogiem, ale… „nie dziś, nie teraz”.

Sięgający po „dymka” boją się, że przytyją po rzuceniu palenia. Obawiają się dyskomfortu związanego z głodem nikotynowym. Tymczasem rzucanie palenia to nie skutki uboczne i cierpienie, lecz jedna prosta decyzja.

„Nie palę!” – wybór Twój i tylko Twój.

Rzucenie palenia powinno być zawsze niezależną decyzją jednostki. Nawet ci, którzy wyzwolili się z nałogu na prośbę dzieci czy wnuków, dla ratowania zdrowia czy poprawy sytuacji zawodowej – wszyscy podjęli samodzielnie postanowienie i nikt nie rzucił palenia za nich. Niech Cię jednak nie przytłacza fakt, że sam/a musisz powiedzieć „nie” swojemu uporczywemu nałogowi. W istocie jest to krótki, ale najważniejszy krok.

Arsenał do walki z nikotyną

Istnieją dziesiątki metod pomagających przestać palić. Bez wyrzutów sumienia można ograniczyć palenie i przyjąć konkretną datę, po której nie zapalimy już ani razu. W przetrwaniu głodu nikotynowego mogą pomóc plastry, guma do żucia z nikotyną, e-papierosy (wolne od tlenku węgla i substancji smolistych inhalatory imitujące kształtem prawdziwe papierosy) ale także sesja u psychoterapeuty, hipnoza, elektroakupunktura czy specjalny program, pomagający stopniowo odstawić palenie.

Wachlarz korzyści

Rzucenie palenia to oszczędność zdrowia, pieniędzy i czasu – który, choć często przeliczany na pieniądze, nigdy nie może zostać odzyskany. Niepalący łatwiej awansują w pracy, rzadziej chorują, mogą się w pełni cieszyć smakiem ulubionych potraw i zapachem kwiatów. Jedną z najbardziej wyolbrzymianych niedogodności, jakie towarzyszą rzucaniu palenia, jest wzrost masy ciała. W rzeczywistości, przeciętnie osoba rzucająca palenie tyje tylko o 3 kilogramy – taki przybytek da się z łatwością zrzucić, chodząc częściej na spacery czy gimnastykując się. Rzucenie palenia to wyzwolenie od tak ambarasujących sytuacji jak poszukiwania – czy to sposobu, aby zapalić, gdy jeszcze przez kilka godzin raczej nie będzie to możliwe, czy papierosów, gdy się nieoczekiwanie „skończą”. Zerwanie z nikotyną to wreszcie zmniejszenie ryzyka chorób, które nękają starych palaczy – nowotworów, chorób serca i płuc, miażdżycy czy choćby nadciśnienia.

Aby lepiej zmotywować się do niepalenia, możesz powiedzieć o swojej decyzji rodzinie i znajomym i poprosić ich o wsparcie i zrozumienie, jeśli rzucanie palenia sprawiłoby, że będziesz niekiedy rozdrażniony/a. Twoi bliscy z pewnością docenią Twoją decyzję. Powodzenia!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika