Akord F jest postrachem dla dużejlliczby gitarzystów, którzy dopiero zaczynają lub nawet grają jakiś czas. Nie dzieje się to bez przyczyny – akord F może być rzeczywiście trudny. Na szczęście jest kilka sposobów, żeby znacząco ułatwić sobie i przyspieszyć naukę tego chwytu.

Co zrobić, aby ułatwić sobie chwyt f?

Po pierwsze – aby złapać akord F, bardzo istotne jest ułożenie lewej dłoni. Nie wystarczy znać diagram chwytu i próbować łapać – tym sposobem prawie na pewno nauczysz się go błędnie, co będzie powodować ciągłe problemy z tym akordem.

Pierwszym elementem na którym się skoncentrujemy jest ułożenie palca wskazującego, czyli naszej poprzeczki.

Ważne, choć często pomijane jest to ile palec wystaje ponad gryf. Zresztą przyjrzyj się swojemu palcu: ma dwie twarde kostki i pomiędzy nimi bardziej miękką część. Logiczne jest, że im twardszy kawałek palca, tym łatwiej przycisnąć nim struny (potrzeba mniej siły).

Dlatego tak istotne jest jak ułożymy ten palec. Tutaj nie dam Ci konkretnych wskazówek, dlatego, że każdy ma trochę inną budowę i wielkość palca, więc aby dobrze złapać chwyt F musisz chwilę popróbować różnych ułożeń.

Weź więc gitarę i postaraj się złapać chwyt F układając różnie poprzeczkę – zauważysz, przy jakim ustawieniu wychodzi to z najmniejszym wysiłkiem.

Kolejny sposób na ułatwienie tego akordu

Tutaj znów będziemy mówić o ustawieniu palca wskazującego, ale tym razem o kącie. Wielkim błędem jest próbowanie przyciskać poprzeczkę płaską stroną palca (najbardziej miękką).

Palcem będzie o wiele łatwiej położyć pod kątem około 45 stopni. Tutaj znowu jest to zależne od budowy i będziesz musiał chwilę posiedzieć i obracać palec, do momentu, aż zauważysz ustawienie w którym chwyt F będzie Ci wychodził najłatwiej.

Te dwie powyższe rady zdecydowanie ułatwią granie tego akordu, więc koniecznie zastosuj je w praktyce. Być może pierwszy raz uda Ci się go czysto zagrać.

Ostatni sposób

Po raz kolejny będziemy skupiać się na palcu wskazującym, dlatego, że on jest przyczyną 95% kłopotów z tym chwytem.

Tym elementem jest zgięcie palca. Większości osób łatwiej jest zagrać ten akord, kładąc poprzeczkę (palec wskazujący) lekko zaokrąglony, a nie idealnie prosty.

Jak we wszystkich poprzednich przykładach, również tutaj powinieneś samemu eksperymentować i znaleźć najlepsze ustawienie. Mogę Cię jednak upewnić, że warto i zobaczysz niemal natychmiastowe rezultaty po zastosowaniu.

To by było tyle, jeśli chodzi o akord F. Nie powiem, że jest on banalnie prosty dla początkującego, ale z pewnością może być łatwiejszy niż większość uważa, kiedy zastosujesz te 3 łatwe, ale skuteczne rady. Nie pozostaje nic innego jak wziąć gitarę do ręki i próbować zagrać akord F!

Pamiętaj, że w grze na gitarze nie ma natychmiastowych rezultatów, ale po kilku dniach powinieneś widzieć znaczną poprawę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika