Nauka języków obcychJeszcze 5 lat temu najpopularniejszymi formami nauki języka obcych były klasyczne lekcje w szkołach językowych, korespondencyjne kursy językowe lub nauka języka obcego we własnym zakresie. Stosunkowo od niedawna w badaniach źródeł wiedzy na temat języka obcego respondenci wymieniają Internet, a konkretnie takie formy nauki języka obcego jak:
•    kurs językowy online
•    tandem językowy
Ta pierwsza bardzo dynamicznie rozwijająca się metoda nauki języka obcego opiera się na podstawowych zasadach nauczania zdalnego (tzw. distance learning). Badania jednego z najpopularniejszych kursów języka angielskiego online eTutor, pokazują że ta forma kształcenia osiąga doskonałe wyniki jeśli chodzi o łatwość przyswajania i skuteczność zapamiętywania języka angielskiego.
Metoda stosowana przez eTutor wykorzystuje techniki interaktywne, które bardzo mocno oddziaływają na wyobraźnię uczącej się osoby, stymulując tym samym swobodę przyswajania nowych informacji i łączenia kontekstowego nowopoznanych wyrazów i zasad gramatyki angielskiej. Kurs angielskiego eTutor zawiera takie elementy jak materiały audio, fotolekcje, interaktywne gry językowe.
Cały kurs angielskiego uzupełnia adaptacyjny system powtarzania poznanego materiału, który dynamicznie dopasowuje powtórki do wiedzy, która jest najsłabiej zapamiętana przez uczącą się osobę.
Każda forma kursu językowego on-line różni się od siebie. Angielski z eTutor jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych przykładów tej grupy.

Tandem językowy, to nie mniej ciekawa forma nauki języka obcego opierająca się przede wszystkim na zasadach sieci społecznościowej. Warunki i zasady współpracy osób w tandemie językowym zależą od nich samych.
Tandemy partnerskie polegają na współpracy dwóch osób które nie znają języka swojego partnera. Tę formę nauki można porównać do umieszczenia na bezludnej wyspie dwóch osób różnych narodowości, które muszą się dogadać wszelkimi możliwymi sposobami. Jest to forma nauki języka obcego sprawiająca w początkowej fazie bardzo duże trudności, ale jest to metoda cechująca się bardzo dużą motywacją osób w tandemie. Istnieją tandemy jednostronne opierające się na zasadzie mentor i uczeń. Tego typu współpraca w nauce języka obcego jest zazwyczaj odpłatna według zasad zaakceptowanych przez obie strony.
Forma komunikacji stosowana przez osoby w tandemie językowym zależą od nich samych i są dostosowane do ich potrzeb i stopnia zaawansowania. Na dynamiczny rozwój tej formy współpracy w nauce języka obcego ma wpływ rozpowszechnienie dostępu do Internetu oraz rozszerzenie form komunikacji w obrębie Internetu. Poza pocztą e-mail chętnie wykorzystywanymi kanałami komunikacji są komunikatory internetowe, chaty, komunikatory transmisji głosowej, video komunikatory i inne.

Każda forma nauczania języka obcego ma swoje wady i zalety. Dwie metody zaprezentowane powyżej posiadają je również, ale są skuteczne, a ich rozwój świadczy o zadowalających efektach ich stosowania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.