Jako młode kobiety, żadna z nas nie myśli o tym, co będzie za 20,30 czy 40 lat.

To spory błąd, zaważywszy na to, że do pewnych rzeczy trzeba się jednak przygotować. W tym przypadku mowa jest o menopauzie. Pewnie niejedna z Was, młodych niewiast właśnie puka się w czoło z myślą: „Co?”.

Czy wiecie, czym jest klimakterium, premenopauza, postmenopauza?

Pewnie nawet Twoja Babcia tego nie wie, bo nie miała nawet szansy dowiedzieć się, że coś takiego w ogóle istnieje. Jednak Ty, jako Kobieta XXI wieku, masz dostęp do źródeł, mogących pomóc Ci zrozumieć swój organizm i troszkę przyjaźniej spojrzeć na straszne słowo „przekwitanie”.

Zatem, zacznijmy od podstaw: czym jest klimakterium?

To nic innego, jak okres obejmujący etap premenopauzalny, menopauzę (ostatnią miesiączkę) oraz okres pomenopauzalny. Premenopauzą nazywamy moment przed menopauzą, podczas którego kobieta nadal ma owulację, ale doświadcza już niektórych objawów menopauzy.

Kilka lat po menopauzie następuje ostatnie etap – postmenopauza,

czas, w którym jajniki zmniejszają produkcję estrogenów oraz progesteronu i nie uwalniają już komórek jajowych. Przeczytaj i zapamiętaj, młoda damo. Zapamiętane? No, to lecimy dalej. Wiele kobiet w okresie przekwitania doświadcza objawów na to wskazujących. Do najbardziej charakterystycznych należą uderzenia gorąca. Najczęściej rozpoczynają się uczuciem bardzo silnego gorąca zlokalizowanego na początku w rejonie klatki piersiowej, potem „fala uderzeniowa” rozprzestrzenia się na ramiona, szyję oraz twarz. Standardowym „dodatkiem” do tego objawu jest także nadmierne pocenie się w czasie uderzenia gorącej fali. Lekarze mają problem z przyczyną występowania tego bardzo charakterystycznego objawu menopauzy. Nie każda kobieta doświadcza tego objawu, jednak jest on sam w sobie kojarzony właśnie z przekwitaniem.

Kolejnym, powszechnym zwiastunem menopauzy są wahania nastroju, kłopoty z pamięcią, rozdrażnienie i inne problemy o podłożu emocjonalnym. Możliwe, że przypadłości te związane są nie tylko z samym przekwitaniem, ale z nowym etapem w życiu kobiety, kiedy to jej dzieci nie są już dziećmi i opuszczają dom, odlatując do własnych rodzin.

To tylko podstawy wiedzy na temat kobiecego przekwitania, napisana po to, aby zachęcić każdą z Was do zapoznania się z tak powszechnym, a zarazem tak nieznanym i budzącym niepokój zjawiskiem, jakim jest menopauza.

Nie bój się zdobywania wiedzy, bo w przyszłości może się ona okazać wiedzą bezcenną.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika