To, czym jesteśmy jako społeczeństwo, naród, a także to, jakie zwyczaje i tradycje kultywujemy wyrosło z naszej kultury ludowej.

Najczęściej ten zbiór zwyczajów, obrzędów, muzyki, literatury, który pochodzi sprzed wieków i ciągle jest praktykowany nazywamy folklorem.

Termin ten oznacza dosłownie „wiedzę ludu” i odnosi się do zasobu kultury, który został stworzony przez społeczeństwo, które ogólnie nazwać można „wiejskim”. Ogólnie mówiąc, są to wszystkie elementy kultury społecznej i symbolicznej, które wywodzą się ze wsi. Niektórzy badacze nie ograniczają tego zjawiska jedynie do sfery duchowej, pokazując, że na kształt naszego rozumienia współczesnego świata wpływ miała również kultura materialna, a więc wszelkiego rodzaju stroje i sprzęty, które ukształtowały nasz sposób patrzenia na rzeczywistość. Z kolei inni badacze pod terminem „folklor” rozumieli jedynie literaturę, która ma źródło w tradycji ustnej, czyli bajki, przysłowia, porzekadła, a także utwory z elementami fantastycznymi, jak podania, czy legendy. Jeszcze inni widzą przejawy folkloru w naszym codziennym życiu, które jest związane, często bez naszej świadomości, z pewną rytualizacją.

Folklor ujawnia się w przypadku styku dwóch sytuacji komunikacyjnych pomiędzy osobami, które posiadają określone kompetencje, aby odebrać zaszyfrowany przekaz. Najczęściej konieczna jest znajomość norm społecznych, zwyczajów, a także zasad, panujących w określonych momentach. Zakłada się również, że osoby, które są nadawcami, to jednostki uzdolnione, które nadają charakter całej sytuacji folkloro-twórczej.

Do takich sytuacji dochodzi ciągle podczas wszelkiego typu obrzędów, zwłaszcza tych mocno osadzonych w tradycji, jak wesele, zabawy, czy tańce.

Prościej mówiąc, wszelkiego rodzaju zwyczaje, związane z zabawą, piciem alkoholu, czy świętowaniem to właśnie przejawy folkloru. Inaczej będzie wyglądało przyjęcie w Polsce, a inaczej na wyspie Bali, ponieważ ludzie ci wyrośli w odmiennym świecie i inne gesty i słowa będą w tej konkretnej sytuacji coś innego komunikowały odbiorcom.

Folklor pełni wiele funkcji.

Przede wszystkim wychowuje młode pokolenie, ponieważ tradycje najczęściej związane są z poszanowaniem starszych, czy uznaniem dla historii. Pełni także funkcję uspokajającą i regulującą, pokazującą, jakie zachowania są dozwolone w grupie, a jakie nie są aprobowane. Jest to również oczywiście rozrywka dla tych, którzy nie potrafią samodzielnie urządzić swojego czasu i szukają potwierdzenia swojego miejsca w grupie poprzez korelacje z innymi osobnikami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.