Spadochron to niezbędny element skoków spadochronowych. Jego głównym zadaniem jest zmniejszanie, wytrącanie prędkości spadających ludzi, bądź też rzeczy. Zbudowane są one z czasz, które połączone są z uprzężą za pomocą linek. Taki element może mieć różne kształty, jak również wielkości.

Wszystkie spadochrony zbudowane są z uprzęży, czaszy głównej, czaszy zapasowej, pokrowca, jak również taśm: nośnej i z zawleczką. Oprócz tego składają się one z linki nośnej, sterowniczej, slajdera, pilocika i osłony. Do spadochronów montowane są również: uchwyt wyczepny, zamki wyczepne, uchwyt otwierający spadochron zapasowy, RSL i automat AAD. Są to wszystkie elementy, jakie powinien posiadać dobrze zbudowany spadochron.

Oprócz podstawowych elementów spadochronu ważną kwestią jest również wyposażenie skoczka. Powinien on mieć z sobą nóż, który umożliwi mu ewentualne obcięcie linek gdyby się zaplątały. Kask którego ma za zadanie ochraniać głowę, można umieścić na nim także kamerę bądź aparat. Do kasku montowane są również wysokościomierze akustyczne, które informują skoczka o danej wysokości. Alternatywą dla tradycyjnego wysokościomierza akustycznego może być elektroniczny tzw. Protrack, który spełnia aż 3 funkcje.  Skoczek zabiera z sobą również umieszczony na nadgarstku wysokościomierz.

Tak jak różne są techniki skakania, tak z różnymi rodzajami spadochronów można się spotkać. Ich główny podział to: spadochrony osobowe główne, spadochrony towarowe, spadochrony osobowe sportowe, spadochrony zapasowe oraz spadochrony ratownicze. Pierwszy rodzaj służy do spowolnienia opadania osób, a następny do rzeczy. Trzeci rodzaj to spadochron przeznaczony do uprawiania sportu, jak również rekreacyjnego skakania. Zapasowe służą do takich samych celów jak osobowe i rzeczowe, ale używane są dopiero w momencie, gdy nie zadziała spadochron główny. Ostatni rodzaj służy do ratowania osób znajdujących się na pokładzie samolotów, statków powietrznych.

Jak widać spadochron to wieloskładnikowe, niezbędne wyposażenie skoczków spadochronowych. Jego wybór zależy od celu do jakiego ma służyć.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.