czarownica

Dobroczynny wpływ roślin na nasze życie i zdrowie jest znany nie od dziś. Cała ludowa medycyna opiera się na wiedzy i doświadczeniu zdobytym przez ludność wiejską, która swoją wiedzę zazwyczaj dziedziczyła od przodków. Pierwsze zielarki w dawnych czasach uznawano za wiedźmy. Posiadały wiedzę, która zwykłemu człowiekowi była niedostępna – dlatego uznawano, że posiadają nadludzkie możliwości i mają konszachty z samym królem piekielnym. To właśnie szatan miał im pomagać w przygotowywaniu mikstur i wywarów. Z czasem więc zaczęto uznawać zielarki i znachorki za czarownice. Potrafiły bowiem nie tylko obniżać gorączkę, leczyć rany i przewlekłe schorzenia, ale mogły i zaszkodzić.

Dlatego ludzie bali się ich, osądzali o nieszczęścia i zgony, ale przychodzili, gdy mieli problem zdrowotny. Zielarka-czarownica znana z bajek, jako mieszkanka domu z piernika, lub domu na kurzej stopce, istotnie żyła zazwyczaj na uboczu. Skraj lasu lub obrzeże wioski to było jej miejsce. Mieszkała na granicy dwóch światów – tego bezpiecznego, ucywilizowanego – wioski, i nieznanego, niebezpiecznego – mrocznego lasu. Choć zielarki były tak uwielbiane jak i demonizowane, z ich usług korzystało wielu. Jak podają źródła – najczęściej do zielarek wiedźm zwracały się młode kobiety, które miały problemy natury kobiecej – związane z bezpłodnością lub problemem wręcz przeciwnym.

Całym jednak ich dobytkiem był ogród – apteka natury, w której rosły lecznicze zioła, z których ekstraktów i naparów można było przygotować odpowiednie mieszanki. Sztuka polegała jednak nie tylko na wiedzy o roślinach i ich działaniu, ale również na ich odpowiedniej pielęgnacji. Zakładanie ogrodów  wiązało się z odpowiednim ich rozplanowaniem, tak by nie przeszkadzały sobie nawzajem, ale mogły harmonijnie współgrać i rozwijać się. Podobnie zresztą wygląda współczesne projektowanie ogrodów . Choć wydaje się to dość nieprawdopodobne wiedza o roślinności, glebie i nasłonecznieniu sprawdzała się zarówno wtedy jak i dziś.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.