Specjaliści mówią, że odpowiednie dawki kwasu tłuszczowego omega 3 dostarczane w pożywieniu będą niezbędne dla dobrego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Problem w tym, że nie potrafimy samodzielnie wytworzyć takich istotnych dla nas kwasów wielonienasyconych i musimy zatroszczyć się o wysoki pułap ich regularnego spożycia.

Rekomenduje się często jedzenie większych ilości ryb morskich. Porada taka nie jest naturalnie adekwatna do diety wegańskiej czy wegetariańskiej. Z tego powodu też trzeba zastanowić się jak uniknąć braków niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w wypadku kiedy nie chcemy lub nie lubimy ryb, oleju rybiego, a także innych składników pochodzących od zwierząt. Niestety nie jest to łatwe i zwykle potrzebna jest odpowiednia suplementacja – najlepiej za pomocą preparatów z estrami etylowymi.

Kwasy omega-3 naprawdę stanowią tak ważne składniki dla organizmu?

Tłuszcze wielonienasycone są konieczne do niemalże wszystkich funkcji ciała człowieka. Będą budulcem mózgowia a także błon komórkowych. Wywierają mocny wpływ na koncentrację, odporność organizmu, nawilżenie cery czy pamięć. Ich odpowiednia dawka wspiera proces przyswajania informacji, przyśpiesza metabolizm i procesy trawienne. Tłuszcze omega 3 bardzo pozytywnie oddziałują też na serce minimalizując prawdopodobieństwo choroby miażdżycowej, niemiarowości lub problemów z ciśnieniem. Obniżają poziom cholesterolu, redukując tzw. zły jego rodzaj (LDL) w naszym ciele.

Z jakiego powodu wegetarianie muszą interesować się omega 3?

Naukowcy, lekarze i eksperci od żywienia ostrzegają, że osoby używające diety wegańskiej są mocniej wystawione na nieprawidłowości powiązane z równowagą tłuszczową organizmu. Studia dokonane przez prof. Duo Li z Zhejiang University dowodzą takim stwierdzeniom pokazując, że u wegan poziom homocysteiny we krwi jest istotnie bardziej wysoki w przypadku ludzi jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego. Powoduje to obniżoną wartość lepszego typu cholesterolu we krwi, co implikuje, zwiększone zagrożenie chorób mięśnia sercowego i układu kardiologicznego.

Jak wprowadzić większe ilości kwasów omega 3 do diety wegetariańskiej?

Zaleca się przede wszystkim zmianę do tej pory używanych tłuszczów płynnych na olej budwigowy, jaki z typów pochodzenia roślinnego zawiera największe ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety nie jest on idealny – charakteryzuje go niski stopień oczyszczenia. W dodatku może zawierać trujące substancje. Trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie – bardzo łatwo utlenia się pod wpływem powietrza i wyższych temperatur – z tego względu nie nadaje się do smażenia.

Z drugiej strony, trzeba zdecydować się na produkty sojowe, mleko kokosowe i orzechy, szczególnie pecan – one również mają swoje minusy, są kaloryczne i nie możemy spożywać ich w zbyt dużych ilościach. W tym samym czasie warto odpowiednio urozmaicić dietę, aby zmniejszyć przyjmowanie kwasów omega 6, ponieważ tak naprawdę nie bezwzględna ilość tego kwasu tłuszczowego jest najważniejsza, a utrzymanie prawidłowego stosunku między omega-3, a omega-6, nazywanego złotą proporcją (winien wynosić on od 1:5 do 1:3, a niejednokrotnie, niestety, sięga aż 1:30).

W Stanach Zjednoczonych zauważa się nawet fenomen nazwany zespołem tłuszczów omega-6 – w przypadku za obfitego spożycia takiego rodzaju kwasów, rozpoczynają one przejmować enzymy konieczne dla tłuszczu omega 3, niwelując tym samym dobroczynne ich walory.

Dlatego głównie osobom nie spożywającym ryb zaleca się rozsądną formę uzupełniania diety tłuszczami omega-3. Nade wszystko popiera się używanie oleju estrowego takich kwasów, jakie zapewniają najwyższą skuteczność i bezpieczeństwo przyjmowania. Dlatego też trzeba wyposaży się w olej taki jak np. OmegaRegen Skin Care lub Cardio, jaki dostarczy zarówno ogromne dawki kwasów alfalinolenowych, jak również innych składników odżywczych o wysokim stopniu wchłaniania. Jest skuteczny, skoncentrowany i wyeliminowano w nim wszelkie niedogodności stosowania chociażby oleju budwigowego. Oczywiście jest odpowiedni dla wegan i wegetarian, co też stanowi ogromny plus.

http://flcpharma.pl

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika