Wypadaniu włosów można zapobiec, oczywiście nadmiernemu wypadaniu, bo standardowe (czyli utrata ok. 100 włosów w ciągu doby) jest zjawiskiem bardzo naturalnym i pożądanym umożliwia bowiem stałą wymianę włosów, dzięki czemu możemy szczycić się bujnymi, lśniącymi czuprynami o doskonałej (lub po prostu dobrej) kondycji.
Co ciekawe nie wszystkie popularne i znane typy łysienia należą do najczęściej występujących zagrożeń (mowa o łysieniu kobiecym, męskim, plackowatym), bo tak naprawdę prawdziwą plagą jest wypadanie włosów pojawiające się w związku z nieodpowiednią higieną życia i higieną żywienia. Na potęgę odchudzamy się prowadząc organizmy do skrajnego wycieńczenia albo objadamy się niezdrowymi pokarmami i mimo pozornego przekarmienia, tak czy inaczej, brakuje nam niezbędnych składników odżywczych. Nie ruszamy się i żyjemy w permanentnym stresie. W związku z tym trudno oczekiwać od włosów idealnej kondycji. Wypadanie włosów jest dziś zagrożeniem typowo cywilizacyjnym i z nim powinniśmy sobie jakoś radzić. Niemniej jednak pozostają jeszcze choroby, które trzeba leczyć i diagnozować oraz łysienie o podłożu genetycznym, które może być źródłem obniżonej samooceny, złego samopoczucia, a nawet poważnych depresji. Z nimi też trzeba walczyć, nawet jeśli nie uda się walka z pomocą preparatów na łysienie i innych kuracji musimy uświadamiać sobie istnienie problemu i w ramach np. psychoterapii jakoś sobie z tym problemem radzić.

Czy można zapobiec łysieniu i czy można je wyleczyć?

Łysienie kobiece i męskie (dawniej nazywane androgenowym)

Zapobiec mu właściwie nie sposób, chyba że wyprzedzimy destrukcyjne działanie androgenów i odpowiednio wcześnie sięgniemy po środki zapobiegające łysieniu. Takim środkiem jest na przykład minoxidil i niektóre naturalne substancje (polifenole jabłkowe) wykorzystywane w leczeniu łysienia. Kluczem do powodzenia kuracji jest systematyczne stosowanie preparatów na wypadanie włosów, bo każde odstawienie grozi nawrotem ich wypadania. Stosując blokery DHT i inhibitory enzymu powodującego przekształcanie się testosteronu w jego agresywną pochodną możemy się dosyć dobrze zabezpieczyć, choć oczywiście raczej nie zagwarantujemy sobie stuprocentowego bezpieczeństwa w dosłownie każdym przypadku. Bardzo wiele zależy od naszych uwarunkowań genetycznych czy też raczej indywidualnych cech osobniczych.
Jeśli chodzi o wypadanie włosów u pań stosuje się zazwyczaj kuracje w jakiś sposób wpływające na hormony, choć oczywiście w wielu przypadkach wskazane jest też stosowanie minoxidilu.

Wypadanie włosów po lekach i chorobach

W tym przypadku musimy skupić się na dostarczeniu włosom niezbędnych składników odżywczych (związków siarki, aminokwasów, witamin i minerałów) dzięki którym włosy szybciej się odbudują, a fryzura wróci do normy. W sklepach możemy kupić specjalne preparaty wzmacniające włosy, również suplementy do stosowania doustnego. Przydają się też wszystkie domowe maseczki np. z jajkami itp. Dobre są też maseczki piwne, bo piwo zawiera wiele witamin (pochodzących z drożdży) lub spożywanie w charakterze suplementu drożdży piwowarskich. Jeśli zdecydujemy się na drożdże piekarnicze pamiętajmy, że trzeba je najpierw sparzyć w przeciwnym razie żywe drożdże ogołocą nasz przewód pokarmowy z witamin.

Wypadanie włosów w chorobach skóry głowy

Tutaj nie poradzimy sobie inaczej jak tylko ukierunkowanym na daną chorobę leczeniem. Jej wyleczenie ustawi nas na dobrej pozycji startowej do walki o odbudowę włosów. Pamiętajmy, że te choroby są groźne, bo mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry i uszkodzenia mieszków włosowych i spowodować ich zarastanie tkanką bliznowatą z chwilą, w której zaczną się goić.

Łysienie plackowate

Jemu zapobiec nie można, zwłaszcza że tak na dobrą sprawę nikt nie wie, że jest zagrożony, dopóki łysienie to się nie pojawi. Jeśli zaś chodzi o leczenie to w łysieniu tym stosuje się naświetlania, czasami terapie doustne, oraz kurację alergenami kontaktowymi. To łysienie ma skłonności do ustępowania (nawet samoistnego) i nawrotów.

Pamiętajmy też, że łysienie czy też nadmierne wypadanie włosów może nam grozić wtedy, gdy nie zabezpieczamy włosów przed zimnem i przed gorącem. W wyniku odmrożenia skóry możemy doprowadzić do wypadania włosów o charakterze bliznowaciejącym, co jak już wiemy jest bardzo dla włosów (i dla naszego wyglądu) niebezpieczne. Przesuszenie i zbyt dużo słońca może również uszkodzić strukturę włosów, choć rzadko prowadzi do zmian nieodwracalnych, chyba że poparzymy skórę głowy – wtedy zagrożenie znacznie wzrasta.
Oprócz tego wszystkiego ważna jest oczywiście właściwa pielęgnacja, przy czym nie należy z nią przesadzać. Nie obciążajmy włosów nadmiarem odżywek czy środków do stylizacji. To naprawdę nie jest niezbędne.

Więcej informacji na temat pielęgnacji włosów i sposobów radzenia sobie z łysiną znajdziesz na stronie PreparatyNaLysienie.pl.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika