Wyraz SPA jest to skrót od łacińskich wyrazów sanus per aquam, które oznaczają zdrowie dzięki wodzie. Jednak faktycznie nazwa SPA wywodzi się z belgijskiego miasteczka Spa, które było znane w XVI wieku ze swoich wód leczniczych.

Niemal dziesięć lat temu mogliśmy skorzystać jedynie z salonów kosmetycznych. Tylko nieliczne obiekty mogliśmy nazwać SPA. Z biegiem lat na rynku zaczęło powstawać już dużo SPA, a duża część z nich, jak można zauważyć, od kilku lat rozszerza swoją działalność o zamówienia medycyny estetycznej. Również potrzeby użytkowników rozkręcają – pragną coraz bardziej widocznych rezultatów w możliwie najszybszym czasie.

Można wyróżnić rozmaite modele SPA zaś ich klasyfikacja zależy od typu świadczonych usług. Kluby SPA określają ośrodki, których podstawowym celem będzie fitness a ponadto jakie poprzez rozszerzenie oferty zamieszczają rozmaite usługi SPA za dnia. W taki sam sposób działają Day SPA, jakie świadczą fachowo prosperujące usługi SPA dla zainteresowanych za dnia. Kolejny rodzaj to Destination Spa , a więc ośrodki, jakie swoją ofertą zachęcają klientów do przejścia na zdrowy model życia. Określenie odnosi się do 7-dniowego programu, w skład jakiego wchodzą: kuracje SPA, zajęcia fitness, edukacja wellness, kurs poprawnego odżywiania a także inne programy przystosowane do zapotrzebowań poszczególnych typów klientów. Bardzo zaawansowany w zakresie ofert jest Medical SPA, który działa przez cały rok, pod permanentnym nadzorem dyplomowanego fachowca ds. zdrowia. Fachowiec ten wykonuje zabiegi SPA wspomagając się medycyną konwencjonalną jak i zabiegami alternatywnymi.

Kolejne z modeli są SPA uzdrowiskowe, czyli ośrodki, a nawet całe miejscowości, jakie na miejscu czerpią z naturalnych – mineralnych, termicznych bądź morskich – podłoży wody. Tego typu SPA kierowane są przez zawodowych fachowców od hydroterapii. Istnieją także resorty i hotele SPA. Są to ośrodki, jakie mają w ofercie noclegi w pakiecie z fachowymi zabiegami SPA, fitness oraz wellness. Ośrodki takie równolegle prowadzą gastronomię ze względu na proponowane diety, które tworzą łączną część oferty SPA.

Każdy z przedstawionych wyżej form SPA wyróżnia się odmienną filozofią i opiera się na kompletnie stworzonej idei architektonicznej. To wszystko odzwierciedla się także poprzez zastosowanie różnorakich technik, usług, do których stosownie dobiera się pakiet kosmetyków. Te czynniki łączy się tak, ażeby prezentowały jedną zespoloną całość mającą pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne jak i samopoczucie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika