Wszyscy powinniśmy wiedzieć, że mycie zębów, nawet przy użyciu najdoskonalszych past i szczoteczek nie wystarczy dla usunięcia wszystkich gromadzących się na zębach osadów. Z czasem tworzy się z nich dosyć twarda i trudna do usunięcia płytka. Poza tym na zębach gromadzi się kamień – początkowo są to drobinki, które mogą rozrastać się nawet do dużych rozmiarów. Taki kamień może z czasem uszkodzić dziąsła a nawet inne tkanki miękkie w jamie ustnej.
Osady, płytki i kamienie są ogromnym zagrożeniem dla naszych zębów, bo gromadzą się w nich bakterie powodujące próchnicę i stany zapalne przyzębia – dla naszego bezpieczeństwa warto od czasu do czasu przeprowadzić piaskowanie zębów.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów polega na oczyszczeniu ich powierzchni z drobin kamienia nazębnego i z nagromadzonych na zębach (i pomiędzy nimi) osadów. Zabieg przeprowadzany jest z zastosowaniem specjalnego proszku, wody i sprężonego powietrza, które uderzając w powierzchnię zębów czyszczą je z nagromadzonych tam zanieczyszczeń.

Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale raczej wiąże się z pewnym dyskomfortem. O bólu, w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie ma mowy.
Zabieg nie trwa długo. Przeprowadzany jest w trakcie jednej wizyty i to zazwyczaj bez konieczności umawiania się na piaskowanie. Poza tym tym sposobem możemy oczyścić jedynie część, a nawet pojedyncze zęby.

Piaskowanie nie dla każdego

U osób, u których stwierdzono astmę bądź bronchit, albo u osób pozostających na diecie bezsolnej (względnie małosolnej) piaskowania się nie przeprowadza.

Jak długo utrzymają się efekty?

To zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta, o tempie gromadzenia się osadów i powstawania kamienia nazębnego decyduje skład śliny (a więc cechy osobnicze), dieta (czyli pokarmy i napoje, które spożywamy) oraz indywidualne nawyki higieniczne – nie bez znaczenia jest to, jak często i na ile dokładnie samodzielnie oczyszczamy zęby.

Pamiętajmy też, że tuż po wykonaniu zabiegu piaskowania zęby nie są w pełni chronione. Przez minimum trzy godziny należy powstrzymać się od spożywania napojów takich jak kawa czy herbata. Nie należy też palić papierosów. Brak ochrony i nie zastosowanie się do tych zaleceń może skutkować powstaniem przebarwień.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.