Cyrylica jest najmłodszym ze wszystkich znanych pisemnych systemów graficznych. Alfabet ten jest jednym z dwóch pierwszych alfabetów słowiańskich (drugim jest głagolica). Głagolica została stworzona w IX wieku przez dwóch misjonarzy greckich, braci: Św. Cyryla i Św. Metodego. Powszechnie uważa się, że ich uczeń, Św. Clement z Ohrid, bazując w dużej części na głagolicy, stworzył cyrylicę w X wieku, nadając jej imię swojego mentora.
Na podstawie cyrylicy w późniejszym czasie, zaczęły bazować języki: białoruski, bułgarski, macedoński, rosyjski, serbski. W latach 1920 – 1930, wiele narodów byłego Związku Radzieckiego (w tym nie-słowiańskich) przyjęło ten alfabet w celu uproszczenia i ujednolicenia komunikacji w ich ojczystych językach. Niegdyś Cyrylica była używana w piśmie ponad 60 języków, zarówno słowiańskich i niesłowiańskich. Dzisiaj, cyrylica jest oficjalnie używana w ośmiu krajach słowiańskich (Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Macedonia, Czarnogóra, Serbia, Rosja i Ukraina) oraz w kilku niesłowiańskich (Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Tadżykistan).

Dokładny, pierwotny skład cyrylicy nie jest znany. Napis wykonany w 931 r. w klasztorze, w pobliżu miejscowości Krepcha, w Bułgarii, jest najstarszym, znanym dowodem pochodzenia cyrylicy (pozycja obowiązkowa dla osób spędzających wakacje w Bułgarii). Istnieją również dwa rękopisy spisane cyrylicą na pergaminie: Kasięga Sava oraz Kodeks Supraski datowane odpowiednio na X i XI wiek.
Początkowo cyrylica była bardzo podobna do alfabetu greckiego z którego znaczna część symboli posłużyła jako wzór dla podstawowych liter cyrylicy. Nowością było dodanie odpowiednich dźwięków, odpowiadających specyfiką tym, spotykanym w językach słowiańskich, które nie miały odpowiedników w języku greckim.
Dopiero w późniejszym czasie dodano nowe litery stworzone dla wyjątkowych słowiańskich dźwięków. Zdaniem naukowców, nowe litery zostały przyjęte z głagolicy, w której można znaleźć symbole je reprezentujące. Początkowo (X-XII w.)cyrylica była używana jednocześnie z głagolicą, ale stopniowo jeden alfabet zastąpił drugi. Z biegiem lat, cyrylica zmieniała się wielokrotnie. Forma i wielkość liter w cyrylicy podlegały zmianom wraz ze zmianami w językach słowiańskich.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.