podobrazia bawełnianeWchodząc do galerii sztuki by podziwiać obrazy, mało kto zastanawia się nad tym, z czego zostały one wykonane. Nie bardzo też orientujemy się, jak wiele jest obecnie możliwości, związanych z użyciem odpowiedniego rodzaju podłoża pod obraz, jaki jest wykonywany.
Właśnie takie podłoże stanowi podobrazie. Obecnie wykorzystywane są takie podobrazia jak: drewniane, metalowe, czy papierowe.
Ponadto, występuje również szereg podobrazi płóciennych, w tym zwłaszcza podobrazia lniane i podobrazia bawełniane, cieszące się dużym uznaniem i popularnością.
Podobrazia płócienne przyjęły się już w XV wieku, jednak ich walory doceniono dopiero końcem XVII wieku. Zastosowanie tego typu podobrazia polega na tym, iż naciągane jest ono na tak zwany blejtram, czyli nibyramę, posiadającą sklejone na stałe narożniki.
By płótno mogło spełniać w sposób właściwy swoje funkcje, należy przede wszystkim odpowiednio je obrobić. W tym celu, podobrazia bawełniane i pozostałe podobrazia płócienne, ulegają dezaktyzacji, prasowaniu, usunięciu nierówności, czy też następnie przeklejeniu.
Pokrycie podobrazia klejem, jest bardzo istotne, bowiem umacnia je nie tylko przed działaniem czynników zewnętrznych, a także wzmacnia płótno. Kolejną ważną czynnością jest gruntowanie podobrazia.
Podobrazie bawełniane oraz inne płócienne, ma tę zaletę, że jest ono lekkie, oraz bardzo elastyczne. Korzystając z tego typu podobrazia, nie wolno jednak zapominać o odpowiednim przygotowaniu podobrazia płóciennego, by było ono wystarczająco trwałe.

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.