kostka-betonowaKostka betonowa to od jakiegoś czasu jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych do krycia nawierzchni ciągów pieszych oraz dróg dojazdowych i parkingów. Odkąd pojawiła się w Polsce, z miejsca zjednała sobie serca inwestorów (i to zarówno tych, którzy budują na masową skalę, jak i prywatnych inwestorów budowlanych, którzy budują na własne potrzeby mieszkaniowe). Skąd wzięła się aż tak duża popularność kostki betonowej?

Przede wszystkim w porównaniu do innych materiałów dostępnych na rynku, kostka betonowa jest trwała, estetyczna i w miarę tania. Wszystkich trzech cech w innym, jednym materiale nie znajdziemy. Płytki chodnikowe są trwałe i tanie, ale mało atrakcyjne. Kostki kamienne są ładne i trwałe, ale wyjątkowo drogie. Żwir czy kafle granitowe, są znów zbyt wrażliwe na zwiększenie obciążenia, aby móc spełniać swoją rolę należycie. W efekcie pozostaje jedynie kostka betonowa.

Jak dobieramy kostkę betonową na podjazd? Ze względu na zwiększone obciążenie na podjeździe, konieczna jest kostka betonowa dwuwarstwowa. Zbudowana jest ona na zasadzie rdzenia z betonu, pokrytego napyloną warstwą betonu z kruszywem, który umacnia się wibroprasowaniem. Dzięki temu, kostka zyskuje dużą twardość i odporność na ścieranie. Kupując kostkę, trzeba zawsze pozostawić 10% zapasu. Kostki lubią bowiem obtłukiwać się w czasie transportu i kilka kostek z palety zawsze ulega zniszczeniu.

O autorze

Bloger i tekściarz do wynajęcia :) nianiaogg(tu warto wstawić małpkę) pino.pl

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika