Coraz częściej strony internetowe, zwłaszcza firmowe serwisy www nie są już tylko wizytówką, a często prezentują wiele istotnych dla klienta informacji, omawiając ofertę firmy, ceny, podając informacje o firmie, referencje, historię itd. Z tego powodu tworzenie stron www wydaje się być skomplikowaną czynnością, gdyż zbyt wiele informacji powoduje zaciemnienie wyobrażenia jak w rzeczywistości serwis internetowy wyglądać powinien.

Metod tworzenia witryn jest bardzo wiele, od tych najprostszych z wykorzystaniem dostępnych w sieci gotowych szablonów odpłatnych lub nawet udostępnionych bezpłatnie do pobrania, aż po projektowanie strony samodzielnie dostosowując stronę do swoich wymagań, a nie przeciwnie. Jednym z narzędzi, które można wykorzystać do budowy strony www jest Adobe Photoshop.

Jeżeli wiesz jak wygląda budowa strony www najbardziej typowej i standardowej, to jesteś już krok do przodu. Nawet jeśli masz szalone pomysły na ekstrawagancką stronę internetową nie zapominaj o podstawowym szablonie projektu, który nie jest ograniczeniem, a jedynie zapewnieniem skuteczności w odbiorze Twojej strony. Logo, nagłówek, slides, menu, stopka to elementy, dzięki którym strony internetowe prezentują się profesjonalnie, ale i przejrzyście, co docenią ich użytkownicy. Poza treścią i zawartością merytoryczną strony bardzo ważna jest jej szata graficzna obejmują układ treści, dekoracje, jak i wyeksponowanie najważniejszych informacji jak np. kontakt. Temu właśnie służy projekt w Adobe Photoshop, dzięki któremu zaprojektujemy nie tylko układ nagłówków, rozplanujemy poszczególne treści, ale również wybierzemy odpowiednią czcionkę, kolorystykę, cienie i pogrubienia, wstawimy zdjęcia, wzbogacimy stronę o butony itd.

Zacząć powinniśmy od rozrysowania tabeli strony z uwzględnieniem podziału na mniejsze prostokąty wypełnione z czasem tekstem. Niestety program Photoshop nie jest tak intuicyjny na inne programy graficzne i można napotkać na trudności w przygotowaniu layoutu strony www. Mimo to warto poświecić nieco czasu na opanowanie podstawowych pojęć i czynności, gdyż efekt może być zaskakujący.

Po uzupełnieniu tabeli tekstem (przykładowym, czy rzeczywistym) przychodzi czas na ewentualne zmiany i poprawki. W tym miejscu również czas na wzbogacenie naszego projektu o intuicyjne znaki, piktogramy, ikony i przyciski, które ułatwią nawigację użytkownikom, pozwalając na efektywne przeglądanie zawartości strony.

Oprócz oznakowania duże znaczenie ma także kolorystyka strony, na szczęście nie musimy rozważać kolejno jaki kolor, jego odcień i w jakiej tonacji ma znajdować się w każdej ramce oddzielnie. Dostępne zestawienia kolorów pozwolą na spójność barw we wszystkich miejscach doskonale ze sobą współgrając. Dzięki funkcjom Adobe Photoshop nie musimy trudzić się wyborem pojedynczych barw.

Po tym zabiegu czas na dodanie zdjęć, które dodadzą stronie atrakcyjności. Jeżeli czujemy się na siłach możemy spróbować również udoskonalenia grafiki poprzez liczne funkcje programu jak gradienty, cieniowania itp., jednakże jest to już nieco wyższy etap zaawansowania. Tym sposobem w niedługim czasie, w uporządkowany sposób można przygotować zarówno layout strony wizytówki, jak i bardziej złożonego serwisu www.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.