Od kilkunastu lat Polska porcelana przeżywa renesans. Wzrost zainteresowania klientów dobrą i piękna porcelaną przekłada się na sprzedaż a problemy z jakimi borykały się fabryki u schyłku prlu znikły. Duże zainteresowanie polską porcelaną na rynkach zagranicznych pozytywnie wpływa na eksport towarów i zwiększenie produkcji. Obecnie na rynku mamy kilka dużych fabryk porcelany z tradycjami oraz kilkanaście mniejszych.  Dziś postaram się przedstawić kilka tych największych, dla których serwisy obiadowe to nie tylko tradycja ale i nowoczesność.

Porcelana Ćmielów

Fabryka porcelany w Ćmielowie powstała w 1790 roku. Pierwszym właścicielem fabryki był Hiacynt Małachowski Kanclerz Wielki Koronny. W roku 1868 to rok wielkiej rewolucji w fabryce. To właśnie w tym roku fabrykę nawiedził pożar niszcząc ją doszczętnie.  Jednak było to nie tylko tragedią ale i dużym krokiem naprzód ponieważ na zgliszczach starej fabryki powstała nowa, nowoczesna fabryka porcelany produkująca więcej oraz porcelanę lepszej jakości. Po II wojnie św. fabryka nie święciła już wielkich triumfów. Dopiero sprywatyzowanie jej po upadku komuny spowodowało ponowny rozkwit i powrót do pięknych tradycji produkcji porcelany.

 

Porcelana Krzysztof 

Ta obecnie tak popularna i rozpoznawalna nie tylko w Polsce marka porcelany powstała w 1831 roku.  Założył ją Karl Krister na Dolnym Śląsku. Zapewniało to stały dostęp do surowców potrzebnych w procesie produkcji porcelany. W przeciągu dwudziestu lat z małej fabryki powstała piękna fabryka porcelany zbierająca laury na wielu zagranicznych wystawach. Kryzys fabryki nastał po 1945 roku wraz z przejęciem jej przez władze polskie. Dopiero z 1990 rokiem porcelana Krzysztof zaczyna się odbudowywać za sprawą prywatyzacji. Obecnie fabryka skupia wokół siebie wybitnych fachowców, artystów, którzy czuwają nad jakością oraz designem wytwarzanych serwisów obiadowych. Dzięki takiemu podejściu osób zarządzających wytwórnią Kristoff cieszy się z licznych nagród odbieranych na corocznych wystawach porcelany.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.