Niejednokrotnie każdy z nas potrzebował pomocy specjalisty, potencjalnych sytuacji w których może nam się przydać w przyszłości prawnik jest jeszcze więcej, tak zaczynając od alimentów, przez rozwody, zobowiązania a na spadkach kończąc. Znaleźć prawnika konkretnie do swojej sprawy powinno być łatwo „w teorii”, jednak rzeczywisty stan rzeczy jest trochę bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Samych Adwokatów zarejestrowanych w ORA (okręgowa rada adwokacka) jest obecnie ok. 15 tys. do tej liczby należy doliczyć, Radców Prawnych jak również sporą liczbę Aplikantów łącznie ponad 60 tyś prawników.

Kancelarie prześcigają się w specjalizacjach zapewniając, że jedynym dobrym wyborem do owej sprawy jest właśnie nasza kancelaria. Zastanawiający jest fakt, że większość z tych kancelarii proponuje nam szerokie spektrum owych specjalizacji tak np. Kancelaria z Warszawy, czytamy „Nasza kancelaria wyspecjalizowała się w… prawie cywilnym… prawie pracy, gospodarczym, karnym, upadłościowym, medycznym, wekslowym itd. nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie”.

Czy oby na pewno, na tak wysokim? Idąc do pediatry czy mamy do dyspozycji w osobie Pana doktora również kardiologa, chirurga oraz okulistę? Odpowiedź jest prosta, kto zajmuje się wszystkim, jest do niczego. Przy wyborze prawnika należy kierować się wyspecjalizowaniem pamiętając ze niemożliwym jest bycie specjalistą we wszystkim. Kancelaria posiadająca w swoim zespole jednego Adwokata i dwóch Aplikantów przy tak bogatej specjalizacji jak wyżej, jest co najmniej nieszczera wobec klientów i samych siebie.

Kolejnym elementem nastręczającym sporych problemów jest miejsce poszukiwań prawnika. O ile nasz wujek czy inny członek rodziny nie jest prawnikiem, musimy korzystać z innych źródeł informacji.  W sieci znajdziemy dużo stron, za pomocą których możemy znaleźć prawnika, te najbardziej zaufane to: NRA  oraz KIRP

NRA- Naczelna Rada Adwokacka jest to podmiot odpowiedzialny za określenie zasięgu terytorialnego Izb Adwokackich a których organem jest Okręgowa Rada Adwokacka prowadząca  listy Adwokatów. Na ww. stronie znajduje się spis wszystkich ORA wraz z adresami stron internetowych. Każdy Adwokat musi być wpisany na odpowiednią listę ORA.

KIRP – Krajowa Izba Radców Prawnych  na ww. stronie znajduje się spis wszystkich Izb Radców Prawnych które prowadzą listy Radców Prawnych.

Jednak ww. strony cechują się dużym niesprecyzowaniem. Lista prawników umieszczona na tych stronach wygląda jak zbiór wizytówek, gdzie brak jest jakiejkolwiek informacji czy usługa świadczona przez daną np. Kancelarie w Warszawie jest droga, tania, w jakich dziedzinach się specjalizuje i czy jest godna zaufania. Mało tego, aby uzyskać wycenę usługi prawnej jesteśmy zmuszeni na wizytę w danej kancelarii, co oczywiście jest pewnym utrudnieniem biorąc pod uwagę chęć uzyskanie szerszego wglądu do oferowanych cen przez kilka Kancelarii jesteśmy zmuszeni poświęcić dużo czasu na odwiedzanie poszczególnych podmiotów. Na rynku można zaobserwować nowe rozwiązania o charakterze giełdy gdzie możemy umieścić opis naszej sprawy z odpowiednimi cenzusami a prawnicy sami będą się do nas zgłaszać z ofertami. Jest to nowy trend dopiero raczkujący na naszym rynku i czas pokaże czy szukanie prawnika taką metodą ugruntuje się na rynku prawniczym. Kolejnym rozwiązaniem pozyskiwania np. Adwokatów jest możliwość korzystania z różnego rodzaju  opinii umieszczanych na forach, oczywiście było by to idealne rozwiązanie gdyby miało się gwarancję rzetelności oraz bezstronności umieszczanych opinii.

Biorąc pod uwagę fakt iż sporą rzesze takich opinii umieszczają sami prawnicy w celu wywindowania swoich ocen czy też obniżenia innych, sprawia że rozwiązanie tego rodzaju jest niepewne. Ciężko jest obecnie wskazać najlepsze rozwiązanie pozyskiwania usług prawnych, jedno co jest pewne decyzję o współpracy ze specjalistą należy podejmować z rozwagą i nie zawszę kierować się ceną świadczonych usług.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.