W obecnych czasach praktycznie każdy dom czy mieszkanie posiada dostęp do wodociągu i bieżącej wody. Zwykle odkręcając kurek nie zastanawiamy się, jaki mechanizm kieruje tym, że z naszego kranu leje się woda. Stoją za tym pompy cyrkulacyjne. Są to urządzenia służące do tego, aby w zamkniętym obiegu woda przepływała jak najszybciej, pompy cyrkulacyjne to zazwyczaj pompy wirowe, które napędzają wodę. To samo tyczy się ogrzewania centralnego w domach. Jeżeli chcemy, aby ciepło z pieca jak najszybciej rozeszło się po pomieszczeniach musimy zastosować właśnie takie rozwiązanie.

Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy posiadamy na przykład duży, dwukondygnacyjny dom. Instalacja takiej pompy nie jest skomplikowanym zabiegiem i można ją zlecić hydraulikowi lub wykwalifikowanej osobie odpowiedzialnej za centralne ogrzewanie. W zależności od tego czy chcemy ogrzewać samą wodę czy mieć ciepłe kaloryfery, pompę podłączamy do bojlera lub pieca centralnego ogrzewania.

Aby ustalić odpowiednią temperaturę potrzebny jest nam sterownik, czyli elektryczne urządzenie z reguły usytuowane nieopodal pompy, za pomocą którego wybieramy optymalną temperaturę. Sterowniki zasilane są prądem. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie filtra, które zbierałby wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w obiegu (kamień wytrącony z wody, zanieczyszczenia spowodowane korozją instalacji) – dzięki temu z pewnością przedłużymy żywotność naszych urządzeń.

Istotnym elementem jest też czujnik temperatury, który pokazuje nam, jaka temperatura wody w danym momencie znajduje się w obiegu. Jest to niezwykle istotne urządzenie, dzięki któremu możemy z łatwością wykryć awarię sterownika. Oczywiście jak już wspomniano wyżej całość musi być podłączona do odbiornika ciepła (kaloryfery) lub punktu czerpania wody (krany).

Zawory na obiegu pozwalają na odcięcie przepływu wody w dowolnym momencie. Również w akwarystyce pompy cyrkulacyjne znalazły swoje miejsce, szczególnie w zbiornikach morskich, w których przepływ wody, jej filtracja, ruch są niezwykle ważne dla funkcjonowania podwodnego świata, jaki tworzą akwaryści.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.