Posiadanie systemu alarmowego znacznie podnosi bezpieczeństwo posesji oraz nieruchomości. Dlatego też dzisiaj instalacje alarmowe nie tylko są montowane w sklepach, muzeach, bankach i innych instytucjach i przedsiębiorstwach, ale również w domach i mieszkaniach.

Zadbanie o własne bezpieczeństwo w ten właśnie sposób jest w stanie przełożyć się na brak problemów z kradzieżami, włamaniami, niszczeniem mienia. Wybór systemów alarmowych jest bardzo szeroki, można połączyć je też z systemami monitoringu, domofonami czy kontroli dostępu, więc możliwe jest stworzenie profesjonalnych instalacji gwarantujących pełną ochronę. Wszystkim tym zajmują się specjaliści od instalacji, konserwacji oraz eksploatacji systemów alarmowych.

Obecnie coraz więcej osób interesuje się pracą w tym zawodzie. Zapotrzebowanie na ekspertów w domenie systemów alarmowych stale rośnie, więc posiadanie kompleksowej wiedzy i umiejętności pozwoli na rozpoczęcie własnej działalności czy zatrudnienie w firmach ochroniarskich lub zajmujących się profesjonalnie systemami. To także atrakcyjne zarobki, dlatego różne kursy instalacji systemów alarmowych, które organizowane są na terenie praktycznie całego kraju, cieszą się dużym powodzeniem.

Obowiązki zawodowe instalatora

Osoby zajmujące się systemami alarmowymi muszą posiadać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktykę z zakresu elektryki, elektroniki (często wymagane są dodatkowe licencje I lub II stopnia zabezpieczenia technicznego), następnie trzeba posiadać umiejętność projektowania systemów oraz ich konserwacji i instalacji. Do zadań instalatora należy również serwis, dojazd do klientów wtedy, gdy systemy nie działają prawidłowo, nie można włączyć lub wyłączyć alarmu. Dodatkowo potrzebna jest wiedza dotycząca programowania i połączenia w centrali alarmowej.

Osoba chcąca pracować dla klientów indywidualnych i małych firm może zajmować się swoimi obowiązkami samodzielnie, ale rekomendowane jest podjęcie współpracy z innymi specjalistami w branży, ponieważ praca instalatora to praca 24 godziny na dobę, aby być zawsze do dyspozycji swoich klientów.

Maciej – prowadzi zajęcia na kursie instalacji urządzeń alarmowych

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.