Metoda spawania migomatem to nic innego, jak spawanie łukowe w osłonie gazowej, spawanie półautomatyczne bądź spawanie w osłonie CO2. Przypatrzmy się bliżej tej 1-szej technice, zatem spawaniu łukowemu.

W spawaniu łukowym ważna będzie odpowiednia pozycja elektrody. Długość łuku powinna być stała i mniej więcej mieć tyle ile średnica elektrody. A jak spawamy? Podczas spawania ciągniemy w swoją stronę elektrodę, która powinna być nachylona pod kątem 60 stopni. Podczas zużycia elektrody obniżamy rękę. Prowadzimy elektrodę w taki sposób, aby otrzymać spaw o szerokości od 1,5 do 2 razy większej od jej średnicy. Doskonały spaw wychodzi nieco wypukły, niezbyt falisty, oraz jest równej szerokości. Należy uważać jeśli chodzi o szybkość spawania, bo gdy spawarki MIG MAG działają zbyt prędko, spaw będzie drobny jak i punktowy, zaś jego nieregularność może spowodować osłabienie złącza. Natomiast gdy spawarki MIG MAG działają za wolno, obrys spawu jest tak wypukły, że potrafi się zdeformować.W trakcie spawania elektrodę przesuwamy dość z umiarem. Trzeba jednak pamiętać, ażeby nie dotykać spawanych przedmiotów. Praca zakańcza się ostukaniem spoiny za pomocą młotka, w celu usunięcia żużlu, który tworzy czarną skorupę na spawie, a także wyczyszczeniem spawu drucianą szczoteczką przy jednoczesnej korekcie powstałych niedociągnięć. Potem spaw wyrównujemy za pomocą szlifierki kątowej albo pilnikiem. Jeżeli stosujemy dodatkowego pręta do spawania, nie prowadzimy elektrody ruchem ciągłym, lecz robimy szybkie ruchy na lewo i w prawo lub przerywamy łuk.

Lecz musimy pamiętać, iż spaw wyjdzie poprawnie tylko jeśli będziemy posiadali porządnie przygotowane budulce. Muszą one okazać się czyste i pozbawione rdzy. Dobry do ich odtłuszczenia jest rozpuszczalnik a także stalowa szczotka. Po tym należy ścisnąć spawane materiały przy użyciu zacisków śrubowych i dopasować elektrodę o średnicy, jaka będzie odpowiadała grubości spawanych materiałów. W następstwie wkładania elektrody w uchwyt wypada sprawdzić czy elektroda jest poprawnie zamocowana. Następnie należy umieścić zacisk masy na spawanych przedmiotach. Natężenie energii powinno być ustawione poprawnie do średnicy elektrody. Dopiero po tych krokach można przyjąć komfortową pozycję i pracować. W tym momencie musimy pamiętać o ważnych regułach bezpieczeństwa. Pracować można jedynie gdy mamy na sobie ubrania ochronne jak i maskę spawalniczą. Nie wolno dotykać elementów urządzenia ręką bez rękawicy ani poprzez wilgotną odzież.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.